Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jak v krajských volbách porážet velké strany: návod zpod Ještědu zafungoval už potřetí

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který už potřetí dovedl Starosty v Libereckém kraji k vítězství, hovoří 3. října s novináři. Foto: Radek Petrášek, ČTK
Hejtman Libereckého kraje Martin Půta, který už potřetí dovedl Starosty v Libereckém kraji k vítězství, hovoří 3. října s novináři. Foto: Radek Petrášek, ČTK

Když před osmi lety v nejsevernějším kraji země jako v jediném nezvítězila celostátní strana, bylo to překvapení. Před čtyřmi lety už Starostové pro Liberecký kraj vyhráli rozdílem třídy – a ani letos se od nich nic jiného než vítězství v kraji pod Ještědem, Jizerskými a Lužickými horami nečekalo. A překvapení se nekonalo.

Tu statistiku lze říct ještě jinak: dosud se ve třinácti regionech konaly šestery krajské volby. Ze 78 voleb, když počítáme všechny ve všech krajích, v 75 případech vyhrála celostátně působící strana (nebo jejich koalice).

Zbylé tři nebyly náhodné výsledky v různých krajích. Zařídili je Starostové pro Liberecký kraj (SLK) ve volbách 2012, 2016 a 2020.

Tento článek vyšel před krajskými volbami. Po vysokém vítězství Starostů pro Liberecký kraj (38,6 %) jej v aktualizované podobě přinášíme znovu.

Liberecký kraj je nejsevernější, nejlesnatější a nejmenší (až na Prahu, ale v té také vítězí celostátní strany) region Česka. Celkově nepatří k chudým a ztraceným vartám kdysi sudetoněmeckého pohraničí. Netrpí dědictvím těžkého průmyslu (s určitou výjimkou průmyslu uranového), odevšad to je blízko do přírody. Ano, mohl by mít lepší železnici do Prahy, spojení s východními Čechami a také zdravotnictví, ale celkově to není špatný kout k životu. Patří ostatně ke krajům, které se zalidňují.

Region (v němž žije i autor tohoto textu) je ale s důvěrou v malé lokální uskupení v krajských volbách českým unikátem. Nyní tu navíc Starostové zvítězili s nejlepším výsledkem mezi letošními krajskými vítězi vůbec – získali 38,6 % hlasů a 22 ze 45 mandátů v zastupitelstvu. Překonali dosavadní krajský volební rekord, který držela ODS se 36,1 % v dávném roce 2004.

Zmínit někdejší elektorát ODS je důležité pro pochopení toho

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Krajské a senátní volby 2020

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější