Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Druhá vlna už je v nemocnicích, přibývá i vážných případů. Lůžek máme dost, ujišťuje Vojtěch

Zdravotníci z oddělení KARIM v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Gabriel Kuchta, Deník N
Zdravotníci z oddělení KARIM v pražské Všeobecné fakultní nemocnici. Gabriel Kuchta, Deník N

Druhá vlna koronaviru dorazila i do nemocnic. Deník N na konkrétních číslech spočítal, že pokud bude nákaza postupovat tak rychle jako dosud, dostanou se počty hospitalizovaných s covid-19 na jarní úroveň zhruba za týden. Ministerstvo uklidňuje, že lůžkové kapacity pro těžké případy jsou dostatečné. Mnohé nemocnice ale mají jiný problém. Pro běžné pacienty s koronavirem nemají speciální infekční lůžka, a tak leží i na stejných odděleních jako lidé po operacích.

„Za 14 dnů až tři týdny může být v nemocnicích stejný počet hospitalizovaných jako na jaře. Pokud by se nákaza šířila tak explozivně jako dosud, nemocnice se mohou dostat na limity kapacity vyhrazených lůžek pro pacienty s covidem-19,“ prohlásil v neděli v České televizi vládní zmocněnec Roman Prymula.

Čísla ukazují, že může mít pravdu. Koncem minulého týdne leželo v nemocnicích 297 pacientů s covid-19. Celkový počet přitom narostl za jediný týden zhruba o 50 procent. Začátkem dubna, kdy vrcholila první vlna, bylo v nemocnicích celkem 422 pacientů s touto nemocí.

Pokud by nákaza Českem postupovala stejným tempem jako dosud a rostly by počty hospitalizovaných každý týden o 50 procent, dostali bychom se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější