Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

„Odepřel mu respekt jako lidské bytosti.“ Bývalý brněnský radní musí Zemanovi za lež o rakovině zaplatit 250 tisíc

Vlevo advokát Pavel Uhl, vpravo brněnský exradní Svatopluk Bartík. Foto: Jana Ustohalová, Deník N
Vlevo advokát Pavel Uhl, vpravo brněnský exradní Svatopluk Bartík. Foto: Jana Ustohalová, Deník N

Bývalý brněnský radní Svatopluk Bartík se musí omluvit prezidentovi Miloši Zemanovi za to, že o něm v listopadu 2017 napsal na svém Facebooku, že trpí rakovinou a zbývá mu několik měsíců života. Neuměl totiž soudu dokázat, že jeho tvrzení je pravdivé. Kromě toho má ještě jako odškodnění prezidentovi uhradit dvě stě padesát tisíc korun a zaplatit náklady řízení. Obě strany si vzaly lhůtu na odvolání.

Bartík se už na začátku procesu v roce 2018 omluvil za formu, jakou informaci o prezidentově zdraví na Facebooku podal. Verdikt ho zaskočil.

„Nechám si projít hlavou, do jaké míry platí v Česku rovnost před zákonem. Někdo má plnou imunitu a musí se za něj omlouvat ministerstvo financí, jako v případě pana Šarapatky. Pak oslabený běžný občan, který tuto možnost nemá,“ reagoval na rozsudek.

Dodal, že je rád, že neodkryl svůj zdroj informací, na který se celé soudní řízení odvolával, „protože by jej to zlikvidovalo s výrazně větší kadencí než mě“.

Naopak prezidentův advokát Marek Nespala neskrýval po rozhodnutí soudu zadostiučinění, soudce pochválil a rozsudek nazval epochálním.

„Tento případ bude přednášený na právnických fakultách. Vítáme preciznost

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Brno

Miloš Zeman

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější