Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Na menší pražskou burzu míří internetová lékárna Pilulka. Bude největší firmou na skomírajícím trhu

Lékárna sítě Pilulka. Foto: Pilulka
Lékárna sítě Pilulka. Foto: Pilulka

Internetový obchod a řetězec lékáren Pilulka vstoupí na pražskou burzu. Na menším trhu Start, který se zaměřuje na mladé firmy a startupy, firma nabídne dvacet procent svých akcií. Stane se přitom první společností v oblasti elektronického obchodu, která se na pražské burze objeví.

Vstup na maďarský trh a boj o zákazníky v Rumunsku jsou podle spolumajitele Pilulky Martina Kasy hlavními důvody, proč se společnost rozhodla pro vstup na trh pražské burzy pro menší firmy Start. „Dlouhodobě vidíme, kam náš byznys roste, a chceme ho škálovat na další trhy,“ vysvětluje motivace Kasa. Získání peněz pomocí vstupu na akciový trh je podle Kasy výhodné především kvůli flexibilitě, kterou by firma neměla v případě vstupu jednoho soukromého investora.

Společnost zabývající se distribucí a prodejem léčiv a doplňků stravy vznikla v roce 2013. V současnosti provozuje 155 kamenných obchodů a její tržby za první pololetí dosáhly 1,6 miliardy korun. Firmě přitom pomohla také epidemie koronaviru, během níž se nákupy přesunuly do online prostředí. V dalších letech Pilulka očekává růst ve výši třiceti procent ročně.

Vstup na burzu plánovala Pilulka necelý rok, její akcie by se pak měly začít obchodovat v několika následujících týdnech. Na alternativním trhu Start se přitom půjde

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější