Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

O setkání se Zemanem škemrat nebudu. Prohlubováním spolupráce s Čínou jsme prodávali část svobody, říká Vystrčil

Předseda Senátu Miloš Vystrčil. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Předseda Senátu Miloš Vystrčil. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Cestu na Tchaj-wan jsme na schůzce nejvyšších ústavních činitelů mohli ještě probrat, ale bylo ticho. Vrátil jsem se a najednou je neticho, říká v rozhovoru pro Deník N předseda Senátu Miloš Vystrčil. Ze své cesty prý přivezl obrovský potenciál a je jen na České republice, zda jej využije. Přiznává také, že ze slov českých politických špiček mu bylo „trošku smutno“.

Co říkáte na prezidentova slova, že vás kvůli cestě na Tchaj-wan nebude zvát na schůzky nejvyšších ústavních činitelů ke koordinaci zahraniční politiky?

Pan prezident řekl tři nepravdy. První lež je, že jsem řekl, že Tchaj-wan je stát. To není pravda. Po dohodě s ministrem zahraničních věcí Tomášem Petříčkem jsem si na to dával pozor. Nebyla to státní návštěva, byla to návštěva v rámci parlamentní diplomacie. Druhou lží pana prezidenta je, že se schůzky nejvyšších ústavních činitelů konají co čtvrt roku. Poslední byla v březnu a od té doby nic. Mohlo to být krátce po mém rozhodnutí jet na Tchaj-wan. Mohli jsme se sejít a znovu se o tom bavit. Třetí lež byla, že byl trojnásobný nesouhlas, abych na Tchaj-wan jel. Tak to nebylo. Bavili jsme se o mém návrhu na fungování čínské ambasády v Praze a že vyzveme Čínu ke zvážení personálních změn, což nebylo odsouhlaseno. Pak je tu ještě jeden zvláštní rozpor.

Jaký?

Pan prezident ví, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější