Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Izrael normalizoval vztahy s další arabskou zemí. Blýská se na Blízkém východě na lepší časy?

Člověk v tradičním arabském oděvu doplněném izraelskou a americkou vlajkou není na Blízkém východě často k vidění. Navázání leteckého spojení mezi Tel Avivem a Abú Dhabí to změnilo. Foto: ČTK/AP
Člověk v tradičním arabském oděvu doplněném izraelskou a americkou vlajkou není na Blízkém východě často k vidění. Navázání leteckého spojení mezi Tel Avivem a Abú Dhabí to změnilo. Foto: ČTK/AP

Analýza Michaela Romancova: Sice již nežijeme v dobách studené války, ale kvůli tomu, jak moc Írán stále vadí Američanům (a Saúdům), stoupá jeho přitažlivost v očích jejich soupeřů, zejména Ruska a Číny. Pozitivní zprávy, které z regionu v posledních dnech přišly, bychom neměli přeceňovat. Podívejme se proč.

Poslední srpnový den letošního roku přistálo v Abú Dhabí letadlo izraelských aerolinií El Al, na jehož palubě z Tel Avivu přicestovala velká izraelská a americká delegace. Jednalo se o první izraelský let, kterému bylo povoleno použít vzdušný prostor Saúdské Arábie. Předcházelo tomu nedávno oznámené rozhodnutí Izraele a Spojených arabských emirátů normalizovat vzájemné vztahy, přičemž obě strany zdůraznily, že na něm mají zásadní podíl USA.

Aby toho nebylo málo, objevily se zprávy, že dalším arabským státem, který se odhodlal ke změně, by mohl být Súdán. Podle vysokého představitele súdánské vlády „není důvod k pokračování nepřátelství“ a dohoda by mohla být hotova do konce roku. Premiér Netanjahu prohlásil, že Izrael učiní vše, co bude v jeho silách… Po dlouhé době z Blízkého východu přicházejí pozitivní zprávy. Máme se těšit, že region přestane být tím, čím byl dosud?

Na začátku srpna uplynulo třicet let od

Dobří přátelé vám sdílejí kvalitní informace

matej.moravansky1998@... vám daruje následující článek Deníku N, který je jinak za platební bránou. Přečtete si ho zdarma jen po zadání vašeho e-mailu, který slouží jako ochrana před šířením našeho obsahu bez kontroly. Váš e-mail bude použit pouze pro odemčení článku a nabídku zvýhodněného předplatného. Pokud ji ani po měsíci nevyužijete, smažeme ho z databáze. Možnost odemykat placené články Deníku N mají všichni členové Klubu N.

Můžete také .

Analýza

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější