Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jídlo, nádobí, konečně normální byt, ne ubytovnu. Co si přejí k Vánocům nejchudší lidé

Snímek z takzvaného brněnského Bronxu. Foto: Karolína Poláčková
Snímek z takzvaného brněnského Bronxu. Foto: Karolína Poláčková

Zatímco ostatní nakupují na Vánoce drahé dárky a hodně jídla, mnoho rodin nemá peníze ani na nejzákladnější potřeby. Chudé děti se na Štědrý večer nedočkají dárků, rodiče mají strach, že přijdou o bydlení. Jak prožívají svátky ti nejchudší? Deník N navštívil tři brněnské rodiny, které se potýkají s bídou.

„Nenávidím Vánoce,“ řekne třiačtyřicetiletý Igor Polák a dlouze se zahledí na hrnek s čajem na kuchyňském stole. Vedle v pokoji se třpytí stromeček, který s dětmi nazdobili už před týdnem. V postýlce spí nejmladší jedenáctiměsíční batole, pod nohama se Igorovi motá dvouletý Kristián a pětiletá Ester.

Po dlouhé době jsou v normálním bytě, u štědrovečerního stolu ale nezasedne celá rodina, protože tříletá dcera je v pěstounské péči. „To mě mrzí nejvíc. Pošlu jí aspoň nějaké hračky. Sociální pracovnice nám řekla, že ji máme dát radši k pěstounům, že to pro ni bude lepší než na ubytovně. Teď když máme byt, chtěli jsme ji zpátky. Jenže úřednice mi oznámila, že sotva uživíme ostatní děti a že jí bude líp u pěstounů. Takže pochybuju, že nám ji vrátí,“ říká Igor.

Vánoce tak drží jen kvůli dětem. Sám vyrůstal v dětském domově na Slovensku, živil se na stavbách, ve slévárně, v zinkovně. „S první rodinou jsme dva roky spali v lese, v zimě. Pořád jsme utíkali před sociálkou, aby nám nesebrala děti. Toulali jsme se, protože jsme neměli kde bydlet,“ vzpomíná a je vidět, že mu to není příjemné. S druhou rodinou bydlel ve Vyškově, ale kvůli dluhům o byt přišli a před rokem skončili na nelegální ubytovně v Šámalově ulici.

Teď bydlí v pavlačovém domě v brněnských Husovicích, které bývaly čtvrtí starousedlíků. Pravidelně kolem spěchávají na bohoslužby do sousední modlitebny svědkové Jehovovi. Když ale stoupáte po úzkém točitém schodišti, z výklenku na vás vybafne svatý Václav v životní velikosti. Sádrové prsty má sice trochu ulámané a modrý kabátec ošoupaný, kopí a svatováclavská orlice na štítu ale jasně dávají případným návštěvníkům odvedle najevo, kdo obyvatele domu ochraňuje.

Husovice se za poslední léta změnily z poklidné ospalé čtvrti, kde se všichni na ulici zdraví, ve vyloučenou lokalitu, kam se ze sousedního ghetta zvaného Bronx stěhují chudí lidé. Domy, kde po desetiletí bydleli, developerské firmy opravují a prodávají lidem ze střední třídy. Na zastávce tramvaje na Dukelské ulici si k vám tak může přisednout ani ne patnáctiletý chlapec, který strká hlavu pod bundu, aby si čichl toluenu v sáčku, protože tahle droga ho vyjde nejlevněji. Na dětském hřišti v parku, který vznikl na místě zrušeného hřbitova, najdete spíš použité injekční stříkačky než zapomenuté bábovky. A řezník a pekárna tu zkrachovali, protože se líp uživí zastavárna nebo výkupna kovů.

Igor by přesto neměnil. Minulé Vánoce totiž trávil s celou rodinou na nelegální ubytovně Šámalova v Židenicích. Ve společné kuchyňce na patře pro čtyřicet lidí ani nemohl pomyslet, že by si udělali štědrovečerní večeři. „Všechno vaření tam dlouho trvá, protože musíte počkat, až přijdete na řadu. Na celé patro byla jen jedna sprcha a záchod. V zimě jsme si nemohli přitopit ani v té jedné místnosti, kde jsme celá rodina bydleli,“ popisuje předchozí svátky. Návštěvy tak mohly obdivovat spíš

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Brno

Chudoba

Reportáž

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější