Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Tři miliardy z rekordního schodku půjdou na dodělávky a dohnání zpoždění. Nové kilometry dálnic nevzniknou

Rekonstrukce dálnice D1, ilustrační. FOTO: ČTK
Rekonstrukce dálnice D1, ilustrační. FOTO: ČTK

Rekordní investice měly měl být jedním z pozitivních důsledků obřího schodku rozpočtu, který by měl v letošním roce dosáhnout až 500 miliard korun. Peníze šly například na budování silnic a železnic, Státní fond dopravní infrastruktury bude mít v rozpočtu až o třicet miliard víc. Část peněz odteče na opravu železniční infrastruktury, jak ale ukazuje podrobný pohled na data ministerstva dopravy, nových silnic se řidiči nedočkají. Peníze poputují i na dohnání zpoždění z dřívějších let.

Detailní soupis staveb, na něž poputují finance z rekordního schodku, ukazuje, že na investice a výstavbu dálnic a silnic půjdou z celkového navýšení rozpočtu tři miliardy korun.

Jedním z míst, kam peníze přitečou, je Řevničov, jedna z mnoha obcí, kterou musí řidiči projet při cestě mezi Prahou a Karlovými Vary v úseku, kde ještě nevede chystaná dálnice D6. Tisíce aut projíždějí v blízkosti místní samoobsluhy nebo fotbalového hřiště. Již na konci roku by tomu ale mohl být konec. Obchvat obce je jednou z několika silničních staveb, na které peníze ze schodkového rozpočtu zamíří, aby stavbu urychlily. Konkrétně se bude jednat o téměř 54 milionů, které tak půjdou nad rámec současných prací, jež by měly podle informací ŘSD skončit v prosinci.

Automaticky dobrá zpráva to ale není. Ze schodku rozpočtu sice poputují finance na zrychlení, skutečností ale je, že se už nyní výstavba obchvatu zpožďuje. Podle plánů z roku 2018 totiž měl být hotový již letos v srpnu. A zpoždění mohlo být ještě delší, kdyby se v rekordním čase nepodařilo postavit nový most, který je součástí stavby. Stalo se tak ale ještě předtím, než ministerstvo dopravy peníze na urychlení staveb dostalo.

Zpoždění se vlivem technických problémů i personálních změn dotklo také

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější