Deník N

Vánoční detox. Kulturní tipy pro ty, kteří touží spláchnout sváteční přeslazenost něčím ostřejším

Richard Štipl a Josef Zlamal: Genesis, 2010. Foto: Josef Zlamal.
Richard Štipl a Josef Zlamal: Genesis, 2010. Foto: Josef Zlamal.

Dostáváte osypky, když již koncem října pozorujete rašící vánoční výzdobu ve výlohách obchodů? Zacpáváte si uši před další koledou znějící z rozhlasu či reproduktorů v obchodním domě? Celé vánoční svátky byste nejraději zrušili? Pak tu pro vás máme pár pozvánek. Pozor, nic pro slabé povahy!

Kanibalky (drama)

21. 12. v 19.00 divadlo Rokoko, Praha

Samožerství ve své nejkrajnější poloze. Foto: Městská divadla pražská

Po přestupu do Městských divadel pražských se nekonečně hravý scenárista a režisér David Drábek uvedl jízlivou černou komedií Kanibalky psanou na tělo Vandě Hybnerové a Jiřímu Hánovi. Hybnerová zde hraje vnitřně rozloženou policistku, kterou pátrání po vrahovi pěti Arabů v Nuslích zavede do výcvikového tábora slušnočechů připravujících se na muslimskou invazi. Do toho se jí pletou sny o Václavu Klausovi, který se rozhodl v záchvatu samožerství sežrat vlastní nohy.

Drábek, který je na sociálních sítích velmi aktivním kritikem antisystémových živlů, napsal ostrou společensko-politickou satiru, o níž ústřední herečka s lehkou nadsázkou prohlásila, že za tohle nejspíš všechny zavřou. Lístky se téměř nedají sehnat, tak neváhejte.

 

Přírodopis kanibalismu (kniha)

Kanibalismus v Brazílii, rytina ze 16. století. Foto: Wikimedia

Nakolik je kanibalismus „přirozený“? Kdy žerou příslušníky vlastního druhu hraboši či králíci? A čeká nás temná budoucnost plná lidojedství? I na tyto otázky odpovídá svižně a vtipně sepsaná kniha amerického zoologa Billa Schutta Přírodopis kanibalismu: O lidojedech, placentách, prášku z mumie a jiných věcech (vydala Academia).

Jestliže jiní autoři rádi cílí na historicky proslavené sadistické lidožrouty, Schutt deklaruje, že právě tomuto bulvárnímu tématu se spíše vyhne, ale zato důkladně probírá všechny další aspekty tématu: od četných případů v živočišné říši, kde jde o reakce na téměř jasně vymezený

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější