Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Všechny důležité dotazy kolem koronaviru, na které jste chtěli znát odpověď

Příznaky podzimní virózy dokážou v době koronaviru hodně zneklidnit. Co dělat letos jinak, kam volat a co si počít, pokud lékař nebo hygienik telefon nezvedá? Kdy je nutná karanténa a co to znamená pro naše blízké? Deník N přehledně shrnuje odpovědi na důležité otázky se všemi užitečnými odkazy.

Mám lehce zvýšenou teplotu, škrábe mě v krku, cítím se unavený. Jindy bych pár dnů zůstal doma. Nemám ale v době koronaviru jít raději na test, aby případně dostali varování lidé, kteří se mnou byli ve styku? Nebo mám počkat, zda příznaky odezní?

Hygienici říkají jednoznačně – i v případě mírného nachlazení zůstat doma. „Ani běžné nachlazení není dobré přecházet a vystavovat své okolí možné nákaze,“ říká pro Deník N hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Jít ale na testy, nebo ne? Podle platného algoritmu ministerstva zdravotnictví mají dostat žádanku na výtěry lidé s teplotou vyšší než 37,3 °C, suchým kašlem, dušností, zažívacími obtížemi, ztrátou chuti a čichu. Lékaři ale upozorňují, že počty lidí s těmito příznaky s příchodem podzimních viróz mohou překročit testovací kapacity, a nedostane se tak na každého.

„Brzy pravděpodobně dojde k úpravě uvedeného algoritmu. Klíčovým rozhodnutím pro odeslání na testy bude to,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější