Deník N

Jurečka: Bělobrádkovi se v poslední době komunikace nedařila. Babišovi ministři nezvládají své resorty, lidem dojde trpělivost

Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Kandidát na předsedu KDU-ČSL Marian Jurečka by rád ve vedení strany více a lépe komunikoval – má pocit, že některý výroky dosluhujícího lídra strany Pavla Bělobrádka straně neprospěly. Odmítá také kritiku za sdílení fotografie rodiny se šestnácti dětmi s popiskem „Z dob, kdy ženy tolik nebolela hlava“. Chtěl tím prý vyvolat diskusi a myslí si, že matky s více dětmi to pochopily.

Preference KDU-ČSL se pohybují kolem pěti procent. Zajímalo by mě, co byste jako předseda strany udělal pro to, aby se zvýšily?

Chtěl bych KDU-ČSL více profilovat jako stranu, která má důležitá a přínosná témata pro společnost. Za poslední rok začala být většina opozičních stran vnímaná tak, že mají jediné téma, tedy Antibabiš. Chtěl bych se vrátit k původní KDU-ČSL, aby byla opět vnímaná jako strana s koncepčním, realistickým a dobře propracovaným programem. Lidé by si měli uvědomit, že jsme schopní řešit problémy, že nebudeme jako ministr dopravy Dan Ťok, který 16. prosince řekne, že ho překvapil sníh. Tyto rozdíly bych chtěl ukazovat – jsme důrazná a akceschopná strana, která umí realizovat praktická řešení s věrohodnými lidmi.

Nemohli jste to prokázat už při loňských volbách do Sněmovny?

Samozřejmě jsme se o to snažili. Měli jsme za sebou čtyři roky ve vládě, které se podařilo spoustu dobrých věcí prosadit. Nicméně tam došlo k bodu zlomu. Ještě v květnu jsme se v průzkumech pohybovali mezi 7,5 až 9,5 procenty, ale pak nás v červenci výrazně poškodilo, když se ukončila koaliční spolupráce s hnutím STAN, a nepodařilo se to do voleb dovysvětlit a vykomunikovat. Proto výsledek neodpovídal předchozím čtyřem letům naší účasti ve vládě.

Myslíte, že vám uškodila chystaná spolupráce se STAN, nebo až její konec?

Uškodilo nám, jakým způsobem jsme se rozešli a 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější