Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Křeček s Voldemortem hrají Hladové hry. Vysvětlujeme, co se děje v Thajsku

Za urážku krále hrozí v Thajsku až 15 let vězení. „Vy-víte-kdo,“ píšou mladí thajští demonstranti s odkazem na lorda Voldemorta, jehož jméno se nesmí vyslovit, a na protesty nosí černokněžníkův portrét. Foto: Reuters
Za urážku krále hrozí v Thajsku až 15 let vězení. „Vy-víte-kdo,“ píšou mladí thajští demonstranti s odkazem na lorda Voldemorta, jehož jméno se nesmí vyslovit, a na protesty nosí černokněžníkův portrét. Foto: Reuters

Co si vybavíte, když se řekne Thajsko? Dovolená – nabízí Google. Ale mladé Thajce trápí úplně jiné slovo na D: diktatura. Vyšli do ulic a nebojí se ani kritiky krále – tabu, za které hrozí až 15 let vězení. Výsledkem jsou největší protivládní protesty v Thajsku od května 2014, kdy moc v zemi uzurpovala armáda.

Obraz je černobílý a mohli byste říct, že jednotvárný: kamera klouzá po davu Thajců. Jsou mezi nimi mladíci i muži ve středním věku, sem tam se dokonce ukáže plenkám sotva odrostlý klučík. Ať už na sobě mají trička nebo košile, ať už vypadají, že ještě před chvílí seděli v univerzitní knihovně, zrovna vstali od kancelářského stolu nebo přiběhli z pole, všichni se dívají jedním směrem a gestikulují do vzduchu. Většina mává paží se zaťatou pěstí, občas někdo zatleská nebo se zavrtí do rytmu. A všichni rozzáření od ucha k uchu, kývou se a pokřikují.

Je to scéna jako vystřižená z rapového koncertu, a taky že ano: netrvá dlouho a před kameru vyskočí mladík v kšiltovce. Po něm podsaditý dredař s kapucí na hlavě, brýlatý kluk v pruhovaném triku, šátkem zpola zahalená tvář s asijským drdůlkem na temeni a další a další. Do melodického beatu pálí jeden za druhým svoje sloky:

„Ta země, kde pantera skolili puškou / Ta země, která káže morálku, ale zločinnost (má) vyšší než Eiffelovku / Ta země, kde soudci dostávají dům v národním parku / Ta země, kde vůdci hltají daně jako delikatesu / Ta země, kde ministrovy hodinky vlastní duch / kde má armáda parlament za svý hřiště / kde ústavu píšou a mažou armádní boty / Ta země, která ti míří zbraní na krk / kde máš na výběr: spolkni pravdu, nebo kulku / Ta země, kde je vláda nedotknutelná / a zákonem se vyhrožuje / kde když jsi osvícený, musíš předstírat spánek / kde tě donutí žít, i když nechceš žít / Ta země, kde velký ryby žerou malý / která následuje vůdce jako v mraveništi / která je moje země / která je moje země…“

Zvláštní. Dav sice vypadá, že nadšeně rapery nadšeně obklopuje, jenže pořád se nedívá na ně, ale tak nějak stranou. Když se v obraze objeví jediná barevná věc za celých pět minut videa – modročervenobílá elektrická kytara v barvách thajské vlajky – a spustí sólo, najednou se kousek od ní mihne něco divného.

Vypadá to jako… ne, to nemůže být! A přece je, protože kamera to za chviličku zabere znovu: zmučený oběšený člověk, zbitý a plný ran, šaty nasáklé krví.

Perspektiva se rázem mění. Dav se neshromáždil kolem raperů, ale kolem stromu, z něhož utýraný nebožák visí. A neprožívá kritický text, který tepe do násilí na základních právech člověka, kdepak. Je to právě násilí, které dav tak těší a které sám páchá. Starší muž v tmavé vestě se proti bezvládnému tělu ze všech sil

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Jihovýchodní Asie

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější