Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Čína chválí vlastní boj proti korupci. V zahraničí lapila 7831 uprchlých „tygrů a mušek“

Hledaní Číňané na webu Interpolu. Žena v lupě se jmenuje Jang Siou-ču a bývala náměstkyní starosty ve městě Wen-čou, než z Číny uprchla. Obžalovali ji, že zpronevěřila 253 milionů jüanů. Foto: Reuters
Hledaní Číňané na webu Interpolu. Žena v lupě se jmenuje Jang Siou-ču a bývala náměstkyní starosty ve městě Wen-čou, než z Číny uprchla. Obžalovali ji, že zpronevěřila 253 milionů jüanů. Foto: Reuters

Korupce se nevyhýbá žádné zemi světa, ale Čína jí je doslova promořená. Státní dozorčí výbor, spolu se stranickým Ústředním výborem pro disciplinární inspekci nejvyšší protikorupční orgán v zemi, se teď pochlubil velkým úspěchem: dopadeno bylo 7831 korupčníků, kteří se před spravedlností ukrývali v zahraničí. „Tygři a mušky“, slovy čínského vůdce Si Ťin-pchinga. Ale opravdu se tu hraje jen o spravedlnost?

Zadrželi ji před šesti lety na jednom americkém letišti, když se pokusila vstoupit na půdu Spojených států. Ve falešném nizozemském pase měla jiné jméno, ale brzy vyšlo najevo, jak se jmenuje ve skutečnosti: Jang Siou-ču. Tou dobou vůbec nejhledanější čínská uprchlice.

Když na začátku 60. let jako patnáctiletá prodávala plněné knedlíčky pao-’c na ulici ve Wen-čou, hlavním městě východní provincie Če-ťiang, určitě nesnila o tom, že jednou skončí za mřížemi. A když po Maově burcování vstoupila do Rudých gard, pomáhala rozsévat zkázu kulturní revoluce a vybíjet „reakcionáře“ a „buržoazní elementy“, jestlipak snila o tom, že chce být bohatá?

Ale zbohatla; zbohatla přímo pohádkově. Jako mnohým dalším, i Jang Siou-čou se dveře k bohatství otevřely po zavedení tržních reforem v roce 1979. Ty Čínu od základů proměnily, to je jisté, a patrně k lepšímu. Ale jejich divoké zavádění do praxe se spojilo s pradávnou tradicí korupce a společně namíchaly hodně nebezpečný koktejl.

Peníze se staly tou nejvyšší hodnotou. Kdo je neměl, zoufale se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Čína

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější