Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Katastrofa na Dlouhé řece: rekordní povodně vyvolaly poplach, nebezpečí hrozí třetině Číny

Rozvodněná Dlouhá řeka v Čchung-čchingu, 19. srpna 2020. Foto: Reuters
Rozvodněná Dlouhá řeka v Čchung-čchingu, 19. srpna 2020. Foto: Reuters

Do čínské megalopole Čchung-čching se dnes vřítily rekordní přívaly vody. A není jediná. Ničivé, s Dlouhou řekou spjaté povodně už týdny sužují bezmála třetinu Číny. Jsou nejhorší za poslední desítky let, narušily život desítkám milionů lidí. Ale viníkem není jen příroda. Co zmůže člověk, když ji ničí on sám a tradiční obrana před velkou vodou nezabírá? Zkusí netradiční: třeba „houbové město“.

Vlak se žene podél věžáků vysoko nad zemí. Je v bezpečí, jednokolejku podpírají betonové sloupy. Ale pod ním je velké žluté jezero, rozlité dodaleka. Ještě nedávno tady nebylo: jezdila tu auta, chodili lidé. Teď zde vládne zdivočelá řeka.

U nás ji známe jako Jang-c’-ťiang, ale Číňané jí říkají spíš Čchang-ťiang, Dlouhá řeka, a své jméno si vážně zaslouží: je to nejdelší řeka v celé Asii a třetí nejdelší na světě. Jenže teď je také široká. Širší, než je zdrávo.

Z břehů se poprvé vylila už před týdny a spolu se svými neméně rozvodněnými přítoky Ťia-ling a Čchi-ťiang hltá, co jí stojí v cestě. Stromy jako by rostly z vody, semafory

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Čína

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější