Deník N

Notes Deníku N: Létající hračka uzavřela na celý den londýnské letiště. A ruská manipulace v amerických volbách je definitivně prokázána

Deník N – ilustrační foto.
Deník N – ilustrační foto.

Prezident Putin na velké tiskové konferenci, kterou pořádá vždy koncem roku, řekl, že část politické třídy v USA a Velké Británii se chová nedemokraticky. Američtí vyšetřovatelé doložili, že do voleb v USA manipulativně zasáhly ruské subjekty. Britská policie řekla, že se dronů létajících nad Gatwickem zatím neumí zbavit. Peter Porubský z Linky bezpečí řekl, že dvě třetiny dětí se na číslo pro mladé lidi v průšvihu nedovolají, protože na zvýšení kapacity chybí peníze.

Čtvrtek vybral a komentuje Petr Koubský

Hlavní události dne

Po celý dnešní den je uzavřeno londýnské letiště Gatwick. Zrušeno bylo zatím 760 letů, jimiž chtělo cestovat kolem 110 000 pasažérů. Jedenáct tisíc lidí uvízlo na letišti. Důvodem kolapsu jsou drony ovládané neznámými osobami, které létají v prostoru letiště. Policii se nedaří najít operátory dronů, na pomoc již byla povolána armáda. Srážka startujícího či přistávajícího letadla s dronem by mohla mít fatální důsledky, opatření je proto nezbytné. Zatím není jasné, kdy se podaří provoz obnovit.

Ruský prezident Putin na své výroční tiskové konferenci řekl, že riziko globální jaderné války vzrostlo. Pokud USA rozmístí v Evropě rakety středního doletu, Rusko podle Putinových slov přijme odvetná opatření. Bezprostředním cílem Ruska je nyní podle Putina stát se pátou největší ekonomikou světa (momentálně je na dvanáctém místě). Dále Putin vytkl opozici v USA a Velké Británii, že se nechová demokraticky a zpochybňuje výsledky voleb, když neustále kritizuje prezidenta Trumpa, resp. brexit.

Ruská manipulace v amerických prezidentských volbách je prokázaná. Výbor amerického Senátu pro zpravodajské služby zveřejnil dvě zprávy, z nichž tento závěr oficiálně vyplývá. Hlavním koordinátorem ruského vměšování byla firma IRA, která patří Jevgeniji Prigožinovi, miliardáři z Petrohradu a blízkému spolupracovníkovi Vladimira Putina. Cílem vměšování bylo napomoci k vítězství Donalda Trumpa. Podrobně to popisuje Jana Ciglerová.

Prezident Zeman podepsal zákon o státním rozpočtu na rok 2019.

Senát zamítl novelu zákoníku práce, podle níž se měly zaměstnancům částečně proplácet i první tři dny nemocenské. Sněmovna však ještě může toto veto přehlasovat.

Facebook poskytl společnostem Netflix a Spotify přístup k obsahu konverzací, které mezi sebou vedou uživatelé v soukromém chatu pomocí nástroje Messenger. Je to další v dlouhé řadě chyb a pochybných činů, jichž se největší sociální síť světa letos dopustila. Akcie Facebooku poklesly o 7 %.

Kosmonauti Sergej Prokopjev, Serena Auňónová Chancellorová a Alexander Gerst se vrátili na Zemi po půlročním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici.

Je důvodné podezření, že kolaps D1 v minulém týdnu vyvolali řidiči kamionů úmyslně. Dálnice byla neprůjezdná osm hodin.

Dnešní publicistika Deníku N

Rozhovor Adély Vopěnkové s očním chirurgem Pavlem Stodůlkou. „Aklimatizace je většinou rychlá. Výjimkou byl muž, kterému jsme vrátili zrak po padesáti letech slepoty. Na sále se nám zdálo, že všechno proběhlo v pořádku, ale on pořád tvrdil, že nevidí. Nedošlo nám, že jeho mozek za tu dlouhou dobu přestal umět vidět. Nicméně druhý den poznal nějaké žluté víko, pak se mu zrak pomalu začal pomalu vracet.“

Recenze Šimona Šafránka na mexický film Roma. „Muži ve filmu utíkají za svými okamžitými touhami. Střílejí a nechají se vystřelovat z kanonu. V takovém prostředí váha civilizace leží na bedrech žen. V době, kdy společností rovnoprávnost alespoň rezonuje, když nic víc, pak Roma působí jako nehysterický, výsostně ženský film. A to přesto, že za ním v podstatě stojí jediný muž. Alfonso Cuarón jej napsal, režíroval, obsluhoval kameru i střihačskou klávesnici.“

Za novým napětím v bývalé Jugoslávii stojí jak Rusko, tak USA, píše ve svém komentáři Jan Urban. „Milorad Dodik, člen kolektivního prezídia Bosny a Hercegoviny, otevřeně podpořil myšlenku sjednocení všech Srby ovládaných území ve Velkém Srbsku. Extremisté v Chorvatsku zase opět mluví o starých plánech na rozdělení Bosny a Hercegoviny mezi Velké Srbsko a Velké Chorvatsko. A překreslení hranic, které by vedlo k vytvoření Velké Albánie, má v Prištině i v Tiraně zastánců také více než dost.“

Jak pracuje a uvažuje komunální politik DSSS, který se stal v celé zemi prvním radním za tuto stranu? V Duchcově, kde působí, je na radnici koalice ČSSD, KSČM a právě Dělnické strany sociální spravedlnosti, kterou ministerstvo vnitra řadí mezi extremistické organizace. „Zdravíme se ahoj, ne hajlováním,“ říká radní Jindřich Svoboda v reportáži Prokopa Vodrážky. Text doprovázejí působivé fotografie Gabriela Kuchty.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Notes

V tomto okamžiku nejčtenější