Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Pompeo toho řekl hodně, i když zrovna nemluvil. A stránky prezidentovy kampaně nabízí pyžamo

Notes. Ilustrační foto: Deník N
Notes. Ilustrační foto: Deník N

Pokud jste se ke čtení dostali až teď, nezoufejte. To nejdůležitější, co Deník N přinesl, si do Notesu zapsal Adam Hecl.

V České republice jako bychom přes sprostá slova řečená v přímém přenosu, ukazování holí na politické kolegy nebo soudy s premiéry zapomněli na to, s jakými nuancemi jinde ve světě diplomacie pracuje. Ukázkou bylo včerejší setkání amerického ministra zahraničí Mikea Pompea s prezidentem Milošem Zemanem.

Když se americký ministr před setkáním s prezidentem zdržel, nebylo to tím, že si ještě kupoval hamburger nebo mu praskla pneumatika. V diplomacii se přesně takto vysílají jasné signály, říká v rozhovoru s Lukášem Prchalem amerikanista Jakub Lepš. Že Spojené státy Zemanovy pročínské a proruské postoje vnímají s nedůvěrou, je tak jasné i přes všudypřítomný Pompeův americký úsměv.

Ministrův dlouhý proslov v Senátu naopak vysílá signál pozitivní: Spojené státy mimo jiné oceňují směřování současného předsedy Senátu Miloše Vystrčila ohledně jeho cesty na Tchaj-wan.

Americký ministr se dál setkal například s premiérem Andrejem Babišem nebo kardinálem Dominikem Dukou. Fotogalerii sledující Pompeovu návštěvu včetně toho, co říkal, zpracoval Jan Kudláček s fotografem Gabrielem Kuchtou.

Prezident Miloš Zeman s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem na Pražském hradě. Foto: Kancelář prezidenta republiky

O tom, že úroveň české politické kultury je někde mezi párkem a hořčicí, svědčí také osud Zemanovy kampaňové webové stránky pro znovuzvolení zemanznovu.cz. Na té se místo prezidentových slibů, objímání stromů nebo poděkování za důvěru voličů dočkáte podivného e-shopu, který nabízí například pyžamové kalhoty, šaty nebo spodní prádlo. Pro pyžamové dny ideální.

Proč si taky stránku nechávat, to přece ekonomicky nedává smysl. Zeman vyhrál volby už před dlouhými dvěma lety a víckrát už kandidovat nemůže. Kampaň účel splnila, kola se musí točit dál. Po konci současného prezidentova volebního období by se z Pražského hradu mohla stát třeba tržnice a z lánského zámku čistička odpadních vod. Hlavně ať nic nepřijde nazmar.

Foto: zemanznovu.cz

V podobném duchu se neslo i podepisování ceremoniální listiny, která bude v sobotu 15. srpna slavnostně vložena do nově stojícího Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Listinu podepsal prezident Zeman nebo kardinál Dominik Duka, což je zcela pochopitelné. Mezi signatáři se ale objevil i mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, radní ČT (která ostře vystupuje proti ČT) Hana Lipovská nebo neúspěšná kandidátka na prezidentku (a na leccos dalšího) Jana Bobošíková. Podepsat ji tedy podle všeho mohl úplně každý. Hrubá chyba v titulu funkce ministryně Schillerové na téže listině už je jen tečkou za tímto skvělým a zcela jistě promyšleným nápadem.

Všichni prezidentovi muži?

Stejně jako v tom minulém předvolebním, i v tomto povolebním Notesu se budu věnovat dění v Bělorusku. Volby se sice konaly už v neděli, ale nic jistého není dodnes. V zemi je zahraničních novinářů pomálu a internet často nefunguje. Zprávy, které dostáváme, jsou proto zmatečné a někdy těžce ověřitelné. Zodpovědně se však tamnímu dění věnuje Petra Procházková. A upozorňuje na to, že Lukašenkova představa neomezené moci je opravdu jen představa. Začíná se mu totiž hýbat půda pod nohama.

Na stranu jeho odpůrců se začínají přidávat i ti, o kterých si prezident myslel, že má jejich podporu jistou: novináři státních médií, zemědělci, ale také policisté. Někteří příslušníci pořádkových jednotek OMON se tak například připojují k demonstrantům při pochodech a na virálních videích svlékají uniformy. K ukončení násilí vyzvala i bývalá miss a současná poslankyně Marija Vasiljevičová, která byla jindy systému a tomu, kdo jej představuje, vždy loajální.

„Moje svědomí je čisté. Policie je s lidem,“ napsal kapitán Jemeljanov na Instagramu a odešel z funkce. Ještě ten samý den byl zatčen.

O čem jsme dále psali

„Je to úspěšná krádež za bílého dne,“ říká bez skrupulí někdejší člen dozorčí rady Českých drah Jaroslav Dušek. Reaguje tak na způsob, jakým se investiční společnost Penta dostala k lukrativním pozemkům na místě Masarykova nádraží. Právě tam má vzniknout ambiciózní projekt Zahy Hadid, o kterém jsme psali už dříve. Teď ale Deník N získal smlouvy, které České dráhy léta odmítaly poskytnout. A není divu. Více v článku Elišky Hradilkové Bártové.

Mikrotransakce ve hrách už nejsou zdaleka považovány jen za neslušnost a hamižnost vývojářů. Jak v rozhovoru vysvětluje protidrogový koordinátor Jiří Vimr, mohou být i pěkně nebezpečné. Zejména když se k nim dostanou malé děti. Bedničky, o kterých předem nevíte, co se v nich nachází, totiž fungují na stejném principu jako výherní automaty v kasinech. Zatímco jedno je ale státy po celém světě pečlivě regulováno, k propadnutí závislosti na tom druhém často stačí pár kliknutí a nepozornost rodičů.

A co jsme pro vás nachystali na zítra?

– Vojáci přiměli vládu i kvůli viru neškrtat
– Pošta si chce půjčit miliardy. Obrátila se největší české banky
– Hazard schovaný do videoherních balíčků s překvapením
– Amerikanista: Zemanovi USA nevěří. Pompeo mluví jinak než Trump
– Reportáž z brněnské čtvrti, která se připravila na extrémy počasí
– Česká stopa v nigerském skandálu desetiletí
– Komentáře: Klamy imitované demokracie
– Vyšlo zatím nejlepší pokaranténní album Folklore

Kontext N:
– Demokracie porazila komunismus i nacionalismus, ale její půvab upadá
– Nizozemský De Correspondent boří rekordy i novinářské tradice
– Návrat ruského Leviathana: Nemilosrdný průvodce po (ne)moderním Rusku

Pohodový večer vám z homeofficu přeje Adam Hecl.

Pokud máte připomínku nebo jste našli chybu, napište na editori@denikn.cz.

Pointa N

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější