Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pozor, odpadková policie tě sleduje. A když nestíhá, vypomohou jí pořádkumilovní sousedé

Čtyři otvory pro zelené sklo, po dvou pro bílé a hnědé. Vítejte ve Švýcarsku. Foto: Adobe Stock
Čtyři otvory pro zelené sklo, po dvou pro bílé a hnědé. Vítejte ve Švýcarsku. Foto: Adobe Stock

Švýcarský deník Zuzany Hevlerové: Země helvétského kříže působí na turistu jako ze škatulky, spořádaně a „ohleduplně“. Je to ale mimo jiné i proto, že každý prohřešek proti striktním předpisům při nakládání s domovním odpadem či dodržování času vyhrazeného klidu se může dost prodražit.

„Mami, mami, podívej, kolik je tady poházených papírků,“ hulákal v Mnichovicích u Prahy na celé řeznictví plné lidí v můj tehdy malý syn Filip a tahal mě za ruku ke kase, která tiskla účtenky, jež svévolně padaly na zem. „To je čurbes, vidíš?“ křičel radostně a k překvapení zákazníků se jal lístečky sbírat, aby pak zjistil, že tam není koš, kam by je mohl vyhodit. Ve vedlejší prodejně ovoce a zeleniny pak zase poskakoval mezi krabicemi vyskládanými na zemi, ze kterých jsem vybírala obstojné okurky a rajčata. „Dívej, dívej, všechno je na zemi,“ mával v úžasu rukama. Jedna paní, která už s námi stála ve frontě v řeznictví, to nevydržela, a kroutíc nevěřícně hlavou, začala vyzvídat: „Prosím vás, kde vy žijete?“

Ve Švýcarsku. V zemi, kde se na zemi odpadky nepovalují. A přitom Švýcarsko podle evropských statistik ročně vyprodukuje 703 kilogramů komunálního odpadu na osobu, což je v Evropě největší množství po Dánsku (814 kg) a Norsku (739 kg) a dvojnásobné množství ve srovnání s Českou republikou (351 kg).

Udržet města a vesnice v čistotě ovšem něco stojí, Federální úřad pro životní prostředí odhaduje, že úklid vyjde zemi ročně na téměř 200 milionů švýcarských franků, tedy asi pět miliard korun. Obce se na rozpočtu podílí přibližně 150 miliony a podniky městské hromadné dopravy zbylými 50 miliony franků.

Vyhazovat odpadky není právě levná záležitost. Každý

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Švýcarský deník

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější