Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč Donald Trump nemá rád TikTok, ale naše děti ho milují

Čínská aplikace TikTok, o jejíž další osud se v těchto dnech hraje. Foto: Adobe Stock
Čínská aplikace TikTok, o jejíž další osud se v těchto dnech hraje. Foto: Adobe Stock

Analýza Daniela Dočekala: Americký prezident se nedávno rozhodl zakázat v USA sociální síť TikTok. Následující bouřlivý vývoj dospěl až k vydání nařízení, které americkým společnostem i jednotlivcům zakazuje obchodovat s ByteDance, vlastníkem TikToku. Změnit tento stav by mohlo jen to, že TikTok koupí „velká“ americká společnost. Hovoří se o Microsoftu, zájem měl projevit i Twitter.

Proč vlastně Donald Trump tak rezolutně jde proti TikToku a rozhodl se ho zlikvidovat stejně, jako se o to snaží u Huawei? Je to proto, že je TikTok zásadní hrozbou pro bezpečnost Spojených států? Nebo proto, že si tiktokeři dělají z Trumpa legraci a kazí mu předvolební kampaň včetně toho, že silná sociální síť může být hrozbou pro znovuzvolení v okamžiku, kdy ji nemá pod kontrolou tak, jako má Facebook? Poměrně pravděpodobná je ještě další varianta.

Celá kauza je součástí americko-čínských obchodních válek a problémy pro TikTok (ale také pro další čínské sítě a společnosti, jako třeba WeChat a Tencent) jsou jenom způsobem, jakým si Trump vynucuje pozornost a úspěch. Včetně malého vedlejšího efektu v odstranění konkurence pro Facebook. Ten se vůči Trumpovi chová velmi vstřícně a tato „služba“ je pro jeho další rozvoj poměrně zásadní.

TikTok byl ještě před dvěma lety neznámá sociální síť. Vznikl v roce 2016 v Číně pod názvem Douyin. V roce 2017 byla spuštěna celosvětová verze pojmenovaná TikTok, ale bez většího úspěchu. Vše se změnilo až v srpnu 2018, kdy jeho majitelé koupili tehdy populární aplikaci (a sociální síť) Musical.ly cílenou na americký trh a započala expanze.

TikTok je aplikace pro sdílení krátkých, patnáctisekundových videí. Nejčastěji hudebních, v řadě případů hraných, často s kvalitním scénářem, dějem a vtipnými pointami. Stala se enormně oblíbenou mezi dětmi ve věku okolo třinácti let, ale s růstem se rozšiřuje i mezi starší uživatele.

Proč je TikTok tak významný

Je unikátní hlavně tím, že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Analýza

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější