Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Jihokorejské rakety chtějí setřást závislost na Američanech. Doletí až do vesmíru, slibuje si Soul

Jihokorejské rakety Hjonmu-2 (vlevo) a Hjonmu-3. Foto: Kim Hongdži, Reuters
Jihokorejské rakety Hjonmu-2 (vlevo) a Hjonmu-3. Foto: Kim Hongdži, Reuters

Jižní Korea dosáhla velkého vítězství: s USA vyjednala další úlevy v omezeních, která brzdí její raketový program. Otevírá si cestu k vlastním mezikontinentálním střelám? Zatím jí prý stačí, když pošle rakety do vesmíru. Ve stínu slábnoucího amerického vlivu však zvyšuje rozpočet na obranu a touží po „úplné raketové suverenitě“.

Oháníte se dialogem, a přitom je to jen pláštík, jímž kryjete své „zlotřilé úmysly“. Mluvíte o míru, a přitom „povykujete“ nad svými raketami a posilujete svoji armádu. Zkrátka a dobře: Jste podvodníci.

Takový vzkaz včera putoval z Pchjongjangu do Soulu, vyslaný na jih přes hranici severokorejským mediálním portálem Arirang Meari.

Jako veškeré oficiální zpravodajství v KLDR je i Meari ve službách severokorejské propagandy. Ale když si odmyslíme tradiční košaté výpady jako zlotřilost, podvod a povyk, zbude výpověď o znepokojeném Pchjongjangu. Je znepokojen kvůli zprávě, která stojí za pozornost: Jižní Korea revidovala smlouvu s USA o naváděných střelách.

Před několika dny to podle NK News oznámil Kim Hjondžong, bezpečnostní poradce Modrého domu (úřad jihokorejského prezidenta). Hlavním cílem revize však podle Soulu nejsou vojenské rakety. Má jím být jihokorejský vesmírný program.

Omezené rakety

Jihokorejci od 70. let nemohli vyvíjet řízené střely bez omezení, která vyplývala ze spojenecké dohody s Američany. První směrnici v tomto duchu podepsaly Soul a Washington v roce 1979: jihokorejským raketám nařizovala maximální dolet 180 kilometrů a maximální náklad 500 kilogramů. Výměnou za to se Američané zavázali, že Jihokorejcům

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Dálný východ

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější