Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Pražským politikům se nelíbí strážníkova virální kritika chytré karantény. Radní pro bezpečnost chce text stáhnout z webu

Pražský Libeňský most byl 21. března 2020 zavřený, protože tam odborníci pokračují v zatěžovacích zkouškách. Zjišťují, jak konstrukce funguje pod hmotností více než 540 tun. Tu představují tramvaje, nákladní automobily a zátěž, kterou by měli teoreticky chodci. Foto: ČTK
Pražský Libeňský most byl 21. března 2020 zavřený, protože tam odborníci pokračují v zatěžovacích zkouškách. Zjišťují, jak konstrukce funguje pod hmotností více než 540 tun. Tu představují tramvaje, nákladní automobily a zátěž, kterou by měli teoreticky chodci. Foto: ČTK

Obrovskou pozornost vyvolal článek, v němž anonymní strážník Městské policie Praha líčí problémy s testováním své rodiny na koronavirus. Popisuje nesnáze, na něž narážel, když chtěl nechat otestovat nemocného syna, který strávil večer v pražském klubu Techtle Mechtle, a obával se proto, že by mohl mít covid-19. Text vyšel jako součást oficiální komunikace na webu městské policie a také na jejím facebookovém profilu. To se nelíbí některým pražským politikům. Radní Petr Hlubuček, pod něhož městská policie spadá, Deníku N napsal, že požádal o jeho stažení z oficiálních komunikačních kanálů policie.

Tak trochu jiná policejní zpráva. Text s názvem Koronavir – Fatální střet s realitou se od ostatních článků na webu pražské městské policie dost zásadně liší. Hned vedle sdílejí strážníci video z noční pochůzky po Žižkově nebo rady cyklistům. Nejsdílenější článek posledních dnů ale nemá s běžnými policejními tématy nic společného. A s městskou policií pouze to, že jeho autorem je strážník.

Ten anonymně popisuje problémy a prodlevy, na které narážel, když se snažil otestovat svého syna a další členy domácnosti na koronavirus. A také údajný nezájem ze strany hygieniků, když po obdržení pozitivních výsledků očekával, že budou chtít neprodleně trasovat všechny, s kým rodina přišla do kontaktu.

„Ihned jakmile jsme se dozvěděli výsledky, tak jsme opět kontaktovali místně příslušnou hygienickou stanici a předpokládali jsme, že nyní snad již konečně bude případu věnovat patřičnou pozornost. Co myslíte? Bohužel… Na druhé straně telefonu nám paní z hygienické stanice s ledovým klidem odvětila, že už je přece pátek 15.30 hod., že má po pracovní době, že to bude řešit až v pondělí 27. 7. a všechny své kontakty (čili potenciálně ohrožené osoby) si máme obvolat sami,“ líčí například strážník.

https://www.facebook.com/mestskapoliciepraha/posts/3270985739643810?__xts__%5B0%5D=68.ARAK-WOgnuMZU5d_2KUU9Agld50MOMPQ7KHyDKWOxpDvdMTSv_95_1NBw89AedUe9A0jsEKp9_Ti457bKxOcNC-BTocf8zyg13DDv3PcTsiXELP7tuSY8BQn2y7_t3IZIZlMLa1seK7WO7GWIcQetZ5RxEGWp6UxHk-rbX-xfxn0mXdfhAxgTbGrsLhyzReZGZUU-KqT9W8ukmC_iatRSaZ_mKKPeuFtfDoIoXzRWdMtG5FHYkZH2-BnagcqTx6cCkVAX21pJTyk6G3YfwM7BFFDGh-Smk3Wnp3S08q4cLloJfZoHy8ICBmEX_vhnylYoWGRrhRYZH_XsWB1HiwOKebnQQ&__tn__=-R

Text pražská městská policie sdílela na svém Facebooku v pátek. Během víkendu nasbíral stovky reakcí a sdílely ho desítky lidí. Informovala o něm řada médií a na strážníkovy trable reagovaly také odpovědné instituce.

„Popsaný postup samozřejmě nebyl správný,“ přiznalo chybu ministerstvo zdravotnictví ve vyjádření pro Český rozhlas. „Podle všeho tak došlo ke špatnému zhodnocení zdravotního stavu dotyčného ze strany lékařů,“ řekla rozhlasu mluvčí ministerstva.

„V tomto bezprecedentním zápřahu už všichni trávíme téměř půl roku, naše početní stavy v době před příchodem nového koronaviru nebyly dimenzovány na takto masivní a dlouhodobou epidemiologickou intervenci a měnit se to daří jen pomalu a ztěžka. Není tudíž vyloučeno, že na kolegyních epidemioložkách je občas znát jistá únava. I ony jsou totiž jen lidmi,“ hájil zase postup středočeské hygieny zástupce jejího ředitele Tomáš Vodný pro server iDnes.

Někteří diskutující na sociálních sítích nicméně zpochybňovali, zda mělo svědectví strážníka vyjít na oficiálních komunikačních kanálech městské policie.

„Vůbec nechápu, co to dělá na Facebooku městské policie,“ napsal v diskusi jeden z účastníků. „Chtěl bych se vás zeptat, zda vám připadá korektní používat hlavičku či logo MP hl. m. Prahy k postování této nastalé situace?“ ptal se další.

„Nemá to na webu strážníků co dělat“

„My jsme samozřejmě zvažovali,

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Praha

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější