Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Dejte chudé rodině byt, udrží si jej. Brněnský experiment přebírají další města

Pohled na Brno. Foto: ČTK
Pohled na Brno. Foto: ČTK

Před dvěma lety rozjel brněnský magistrát unikátní sociální experiment. Padesáti náhodně vylosovaným chudým rodinám dalo město obecní byt s podmínkou, že musí platit pravidelně nájem a spolupracovat se sociálním pracovníkem. Čtyřicet osm rodin si zvládlo bydlení udržet nejméně rok a magistrát jim mohl o další rok smlouvu prodloužit.

Studie, kterou včera zveřejnila Ostravská univerzita, ukázala, že pokud mají rodiny stabilní bydlení bez dalších podmínek, ušetří to náklady státu na zdravotní péči. Děti se také mohou vrátit z ústavů do rodin či se dostat ze segregovaných škol k lepšímu vzdělání. „Náhodně vybrané rodiny s různou mírou potřeb se přímo nastěhovaly do bytů. Místo dlouhé cesty z bytové nouze, z níž se samy nejsou schopné dostat, se k bydlení dostane víc lidí,“ popsal Štěpán Ripka z Ostravské univerzity, který výzkum zaštiťoval.

Na začátku programu se při sčítání v roce 2016 ukázalo, že jen v Brně je nejméně 421 rodin s dětmi, které žijí na ubytovnách, v azylových domech, v přeplněných a hygienicky nevyhovujících bytech, zahradních chatkách či u příbuzných nebo známých. Poskytnutí bytů těmto rodinám v rámci programu Rapid Re-Housing prosadil především bývalý náměstek pro sociální věci Matěj Hollan (Žít Brno). „Podstatné jsou zejména pozitivní dopady na zdraví či třeba méně neomluvených hodin dětí ve školách. Zásadní je ale samotné to, že bydlí,“ uvedl Hollan.

Výzkumníci srovnávali vzorek padesáti rodin, které byt dostaly, a kontrolní skupinu dalších sto rodin, které byt nedostaly. Jen patnácti z nich se

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Brno

Chudoba

Pozitivní zprávy

Česko, Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější