Deník N

Když vám řeknou, co by neměli, ptejte se, proč to dělají

Nový lék, nová naděje. Foto Thought Catalog on Unsplash.
Nový lék, nová naděje. Foto Thought Catalog on Unsplash.
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Česká jaderná chemička zabíjí nádory miniaturními přesně zamířenými radioaktivními střelami, zatímco Facebook se nám snaží vlézt do bytu a rozhlížet se tam. Google vyhrožuje zdražením telefonů, technici na Bajkonuru nemají klidné spaní a k Merkuru letí hodně pomalá kosmická loď. A informace unikají, ač by neměly. Čtěte dnešní Týden s vědou a technikou.

Švýcarský farmaceutický gigant Novartis kupuje za 2,1 mld. dolarů firmu Endocyte. Pro nás je tahle zpráva zajímavá díky tomu, že velkou část hodnoty zakoupené firmy tvoří lék jménem PSMA-617. Ten vlastnila německá společnost ABX, kterou zas nedávno koupil Endocyte. A členkou čtyřčlenného týmu, který lék vyvinul a od nějž ABX získala licenci, je česká jaderná chemička Martina Benešová. Pracuje dlouhodobě v Německu, ale úspěchy našich lidí v cizině nás rozhodně a právem zajímají. A tenhle úspěch má pro některé nemocné a jejich rodiny cenu nesrovnatelně vyšší než všechny Jágrovy góly.

PSMA-617 se nyní chystá již do třetí fáze klinických testů, což je předposlední síto, kterým musí projít před schválením. Jistotu, že dojde na jeho komerční využití, zatím nikdo mít nemůže a investice Novartisu je poněkud hazardní, ale to je v tomto oboru běžné. I kdyby však lék neprošel, použitý nápad je natolik nosný, že určitě půjde rozvíjet dalšími směry.

Pomocí PSMA-617 se má léčit specifické nádorové onemocnění, rakovina prostaty v pokročilém stádiu – tedy metastázující, a to především do kostí. Léčivou složkou je radionuklid, který ničí nádorové buňky. Trik je v tom, že PSMA-617 se váže na bílkovinu specifickou pro tento druh nádorů. Nádorové buňky tak napřed vyhledá a pak je může zasáhnout s neobyčejnou přesností – která je nezbytná, chceme-li ozářením zabít nádor, nikoli pacienta. Stejný postup lze v principu využít pro různé vysoce toxické látky, které lze použít jen tehdy, dopravíme-li je na přesné místo, jinak nadělají víc škody než užitku. Obecně se tomuto typu léků říká SMDC (small molecule drug conjugates) a jde o jednu z nejnadějnějších moderních metod boje s rakovinou. Nápad použít radionuklid je originální, a pokud uspěje v klinických testech, zas to o něco rozšíří možnosti terapie. Nicméně pozor na časopisecké titulky o zázračné a vše řešící léčbě – kdykoli je v souvislosti s rakovinou uvidíte, je to jasný signál, že dál byste číst neměli. Bohužel.

Facebook má pro vaši domácnost danajský dar

Pro čtveřici vedoucích digitálních firem – Amazon, Apple, Facebook a Google – by se asi vyplatilo zavést samostatnou rubriku. (Možná dokonce pro každou z nich zvlášť.) V uplynulých dnech z nich vzbudil nejvíc zájmu Google, a to hrozbou, že nám zdraží mobilní telefony, protože začne výrobcům účtovat citelné částky za své aplikace.

K pochopení situace je třeba znát kontext. Evropská komise před časem došla k závěru, že Google

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Medicína

Týden s vědou a technikou

Vesmírné lety

V tomto okamžiku nejčtenější