Deník N

Nestřílet zbožnými frázemi, odhodit nebeský dialekt. Ptali jsme se duchovních, jak o Vánocích osloví plný kostel

Zaplněný kostel během půlnoční mše. Foto: ČTK
Zaplněný kostel během půlnoční mše. Foto: ČTK
Deník N zajišťuje fotografie za podpory Megapixel.cz.

Do kostela aspoň na Vánoce. Deník N oslovil faráře a farářky největších křesťanských církví s otázkou, co pro ně znamená plný kostel v době vánočních svátků. Kněží odpovídají, že nabízejí laskavé přijetí i těm, kteří se do kostela přicházejí pouze jednou ročně, a snaží se příchozím přiblížit evangelium a křesťanského ducha Vánoc. Kostely rozezvučí hudební nástroje, společný zpěv a na lidi dýchne událost betlémské noci.

Jak přistupujete k tomu, že se vám zrovna na Vánoce zaplní kostel?

Pavel Klinecký, českobratrský evangelický farář v Třebenicích

Foto: archiv Pavla KlineckéhoS nadějí, radostí a odpovědností. S nadějí, protože i občasná návštěva kostela pozve návštěvníka na dobrou cestu: k výhledu nad všednost, do širších a hlubších rovin skutečnosti. S radostí, protože podle starého přísloví „sdělená radost – dvojitá radost“. S odpovědností, protože co vánoční návštěvník v kostele uvidí, uslyší a prožije, může ho napříště pozvat i odradit. Je třeba, jak řekl jeden moudrý kolega, psát kázání pro lidi, kteří tam nejsou, protože přijít mohou. A právě ti o Vánocích přijdou, proto plný kostel. Odpovědnost vůči návštěvníkům se projeví empatií, porozuměním pro příchozího a odpovědnost vůči biblickému poselství dobrou přípravou.

Tomáš Koumal, římskokatolický farář v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla

Foto: archiv Tomáše KoumalaCítím obrovskou zodpovědnost a zároveň určitou svobodu. Velikost nebo krása svátků se totiž neměří počtem zúčastněných, ale velikostí toho, co se slaví. I kdyby byl v kostele jeden jediný člověk, chci, aby zakusil, jak je Bohem milovaný, opečovávaný a chtěný. To ve mně vzbuzuje pocit zodpovědnosti. Ale na druhou stranu vím, že si lidská srdce nezískám já nějakým svým dokonalým vystupováním nebo vemlouvavými slovy, ale že si ta srdce podmaní sám Bůh svou mocí a jedinečnou atraktivitou. A zkušenost mi potvrzuje, že to Bůh opravdu umí, takže nepřestávám žasnout, jakými způsoby si zve lidi k sobě. Navzdory, nebo snad díky našim nedokonalostem.

Tomáš Halík, římskokatolický

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější