Britská vláda „těžce podcenila“ ruskou hrozbu, říká parlamentní zpráva. Tajné služby nedostatečně chránily skotské referendum i brexit

S třičtvrtěročním zpožděním zveřejnil britský premiér Johnson parlamentní zprávu o ruském vlivu na politiku Spojeného království. Z dokumentu vyplývá, že je země pro Rusko cílem dezinformačních útoků a že se Kreml pokoušel ovlivnit skotské referendum o nezávislosti z roku 2014. Vláda se ale problematice dostatečně nevěnovala. Parlamentní výbor vyzval britské tajné služby, aby zveřejnily, jak Rusko ovlivňovalo referendum o brexitu.
Mezi ruskými zbohatlíky si britská metropole vysloužila přezdívku Londongrad nebo Laundromat (prádelna – v narážce na snadnou legitimizaci peněz z podezřelých finančních transakcí). S ruskými penězi přicházel do Londýna také vliv, nad kterým britská vláda přivírala oči, zčásti proto, že ze sponzorských darů profitovaly strany, které pak vynášely britské politiky k moci. To je okolnost, kterou mezi řádky naznačuje zpráva výboru pro kontrolu zpravodajských služeb britské Dolní sněmovny o ruském vlivu na britskou politiku, kterou zveřejnil v úterý parlament.
Britští zpravodajci pod vzdorným dohledem
Dlouho odkládaný a s napětím očekávaný dokument nepřinesl – alespoň ve své veřejné části – přesvědčivý důkaz o