Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Záběry z nejdražší české fantasy dostala soudkyně na disku. Byl prázdný

Obžalovaný Tomáš Krejčí. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Obžalovaný Tomáš Krejčí. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Městský soud v Praze začal projednávat případ nejdražší české fantasy, která nikdy nebyla dokončená. Tvůrci filmu Poslední z Aporveru čelí obžalobě, že přes společnost CZ PAP uměle zvyšovali náklady, aby mohli žádat o vyšší podporu od státu. Před soudem proto stanul i jednatel firmy Petr Hemmr. Společně se tak podle obžaloby všichni tři dopustili dotačního podvodu, za který jim hrozí až deset let vězení.

Obžaloba viní režiséra Tomáše Krejčího a producenta Jiřího Košťála, že uzavřeli smlouvy se společností CZ PAP, za něž nedostávali žádné plnění. Firma měla například za 38 milionů převést záběry do 3D. Později měli pro Poslední z Aporveru vykonat práci v hodnotě 5,8 milionu korun.

Poté, co se jim takto zvýšily náklady na film, žádali Státní fond kinematografie o další peníze na dokončení filmu. Podle státního zástupce Michala Hanycha tak státu způsobili škodu vyšší než dvanáct milionů korun.

Producent Košťál to odmítl s tím, že je to účelová konstrukce. Firma CZ PAP pro ně podle něj měla udělat matte painty (dokreslení pozadí, pozn. red.). Připomněl, že policie projekt v minulosti již dvakrát šetřila, pokaždé ale celou věc odložila.

„Obžalobu považuji za vytrženou ze souvislostí, účelovou a vykonstruovanou,“ hájil se před soudem Košťál. Prohlásil, že snímek byl velice ambiciózní, což bylo problematické – konkurence se ho podle něj bála, neboť by změnil vnímání českého filmu.

„Byli jsme kritizováni, že se rozpočet vyšplhal na 240 až 250 milionů, ale za tolik se obdobné filmy točí v zahraničí, jen ta částka je v dolarech,“ podotkl Košťál. Režisér snímku pak nedokázal

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Poslední z Aporveru

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější