Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Zatčení, nebo únos? Americká vláda nasadila proti demonstrantům neoznačené federální síly

Demonstranti odstranili plot u federálního soudu v Portlandu. Federální jednotky odpověděly slzným plynem. Foto: John Rudoff, Sipa USA/Reuters
Demonstranti odstranili plot u federálního soudu v Portlandu. Federální jednotky odpověděly slzným plynem. Foto: John Rudoff, Sipa USA/Reuters

Federální vláda nasadila v Portlandu na západním pobřeží USA při protestech proti policejní brutalitě federální síly, a to navzdory vůli místní správy. Podle kritiků si americký prezident dělá kampaň a překračuje své pravomoci.

Mark Pettibone se minulý týden vracel z protestu před soudní budovou v Portlandu ve státě Oregon. Neidentifikovaní ozbrojenci ho v jednu chvíli proti jeho vůli naložili do dodávky a odvezli ho do budovy soudu.

Zde mu sdělili jeho práva, ale neřekli mu, proč je zadržen. Hodinu a půl poté ho propustili. O zatčení nebyl pořízen záznam ani nebyl Pettibone obviněn z trestného činu. Muž tvrdí, že stále přesně neví, proč byl zadržen. A říká, že se ničeho nedopustil.

Lidé, kteří Pettibona naložili do dodávky, byli příslušníci federálních sil, které do města poslala (po bok místních policejních sil) americká federální vláda. Kritici upozorňují, že lidé během takového zatčení neidentifikovanými agenty nemusejí vědět, zda nejde o únos.

Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS) reagovalo, že agenti mají označení na uniformě. Lidé si na ně ale stěžují, že se jim nepředstaví a že používají neoznačené dodávky.

Federální „invaze“

Protesty v Portlandu minulý týden eskalovaly v 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Protesty v USA

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější