Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Půl roku bez příznaků, pak doživotní následky. Příběhy lidí, kteří prodělali zákeřnou boreliózu

Každý rok onemocní boreliózou více než 4000 lidí. Nejméně u desetiny z nich přitom probíhá choroba komplikovaně. Často kvůli tomu, že se neodhalí včas. Deník N zaznamenal příběhy pacientů, kteří mají kvůli pozdě léčené nemoci přenášené klíšťaty celoživotní následky. Včetně třicetileté ženy, která skončila v invalidním důchodu.

Velké bolesti kloubů, hlavy a zad. „Mozková mlha“, neschopnost soustředit se nebo smysluplně mluvit, k tomu ještě obrovská únava, vyčerpání, otoky a zhoršené vidění. Příznaky pozdní fáze boreliózy, které mohou přijít až několik měsíců po přisátí klíštěte. Potíže, které každý rok postihují stovky lidí v Česku.

Toto číslo by mohlo být menší, pokud by lékaři zahájili léčbu včas. Jenže typický velký červený flek po klíštěti (erythema migrans) se objevuje jen u zhruba poloviny případů, druhá polovina nakažených žije s infekcí bez příznaků třeba několik měsíců, o to silněji pak ale nemoc udeří.

Nesprávná diagnóza

To je i případ pětapadesátileté paní Jiřiny (redakce zná její celé jméno), která měla loni v létě několik klíšťat. U žádného z nich se jí ale červený flek neudělal, proto tomu nevěnovala větší pozornost. Až začátkem listopadu ji začalo bolet v krku, přidaly se bolesti kloubů na ruce. Vzpomněla si na letní klíšťata a začala mít podezření, že by mohlo jít o boreliózu.

„Jenže praktická lékařka mě pouze vyslechla a krevní testy na boreliózu udělat nechtěla. Počátkem letošního ledna se přidalo

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější