Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Potíže s počítáním oveček v Arše. Není každý Sandmanem

S kafem proti spánku. Foto: Tereza Veselá
S kafem proti spánku. Foto: Tereza Veselá

V Divadle Archa měla premiéru inscenace zabývající se spánkovými poruchami. Ne vždy se podaří sladit odborný obsah s divadelními požadavky.

Jedním z rozvíjejících se divadelních směrů je v posledních dvaceti letech tzv. dokumentární divadlo. Samotný pojem je ovšem vymezený jen neurčitě a lze pod něj zahrnout ledacos. Od inscenací vycházejících z nejrůznějších historických a společenských témat přes neherecké výpovědi tzv. „expertů všedního dne“ o sobě samotných až po díla, jejichž ambicí je předvést na jevišti výsledky více či méně seriózních výzkumů víceméně vědeckého rázu.

Právě k posledně jmenovanému typu dokumentárního divadla se hlásí loni vzniklý soubor Kolektiv Nesladim. Uskupení kolem režisérky Lindy Duškové se chce zabývat destigmatizací psychických poruch a v jeho programovém prohlášení se lze dočíst: „Nás zajímají obecně psychické poruchy, i maniodeprese a schizofrenie, což jsou úzkostné poruchy, ale nám nejde jen o diagnózu, ale o problémy duše. Postihnout bychom chtěli i manipulaci

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Divadlo

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější