Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Lhal, aby ochránil prezidenta. Trump se mu za to odměnil a vězení mu zrušil

Roger Stone má vlivného přítele. Ten podepsal exekutivní příkaz a zrušil mu trest odnětí svobody na 40 měsíců. Foto: Joshua Roberts, Reuters
Roger Stone má vlivného přítele. Ten podepsal exekutivní příkaz a zrušil mu trest odnětí svobody na 40 měsíců. Foto: Joshua Roberts, Reuters

Republikánský poradce Roger Stone měl v úterý na 40 měsíců nastoupit do vězení. Díky exekutivnímu příkazu prezidenta ale nebude muset. Trump na poslední chvíli zařídil zrušení trestu.

Excentrický republikánský poradce Roger Stone byl pro Donalda Trumpa před prezidentskými volbami důležitým prostředníkem. Díky němu Trump věděl, že se WikiLeaks chystají uveřejnit dokumenty, ke kterým se ruští hackeři dostali během napadení serverů členů Demokratické strany.

Právě spojení mezi Trumpem a Rusy v předvolební kampani bylo předmětem dvouletého vyšetřování detektiva Roberta Muellera. Pokud americký kandidát využije ke svému zvolení pomoci cizí mocnosti, je to porušení zákonů USA. Rusové o vítězství Donalda Trumpa velmi stáli a intenzivně mu pomáhali, zjistil Mueller. Že to ale bylo přímo na objednávku Trumpova týmu, to se mu prokázat nepodařilo.

Roger Stone, který se s Trumpem zná od 80. let, byl jedním z těch, kdo o propojení obou týmů věděl, protože

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Muellerovo vyšetřování

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější