Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Rusko poslalo Čechům další vzkaz – šest verzí příběhu o vlastizradě novináře Safronova

Případ ruského novináře Ivana Safronova může způsobit další zhoršení už tak špatných rusko-českých vztahů. Foto: ČTK/AP
Případ ruského novináře Ivana Safronova může způsobit další zhoršení už tak špatných rusko-českých vztahů. Foto: ČTK/AP

Analýza: Nelze vyloučit nic. Ani to, že Ivan Safronov byl agent, který roky pracoval pro NATO prostřednictvím České republiky. Jen se tato verze jeví jako nejméně pravděpodobná a patří do kategorie béčkových filmů o špionech, zrádcích a rozvědčících. Vše ostatní je možné: msta, výměna, zastrašování nebo pět much jednou ranou.

Kauza známého ruského novináře Ivana Safronova vypadá na první pohled jako další z útoků ruských bezpečnostních složek proti „příliš svobodné“ žurnalistice.

Verzí, které připadají v úvahu jako důvod závažného obvinění respektované osobnosti z vlastizrady, je ale mnohem víc. A některé přímo souvisejí s Českou republikou a značně pošramocenými vztahy, které s Moskvou v posledních měsících máme.

Základní data: Známý novinář Ivan Safronov, který v posledních měsících pracoval jako poradce šéfa agentury Roskosmos, byl zadržen 7. července. Je podezřelý z vlastizrady.

Žurnalistův advokát Ivan Pavlov řekl, že jeho klient měl podle vyšetřovatelů dodávat České republice utajované zprávy týkající se ruského exportu zbraní na Blízký východ a do afrických zemí. Naverbován měl být už v roce 2012.

Trestného činu vlastizrady se prý dopustil v roce 2017, když prostřednictvím internetu zaslal české straně důležité údaje.

Vzápětí se objevila celá řada „zaručených“ informací o tom, co se vlastně stalo a hlavně proč se to stalo. Pokusme se je rozebrat.

  1. Zatčení novináře ze známé žurnalistické rodiny souvisí se záhadným

    Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko-ruské spory

Rusko

Ruský vliv v ČR

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější