Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Školy žalují vládu, studenti píší petice. USA chtějí poslat domů zahraniční studenty univerzit, které přešly na výuku online

Harvardova univerzita. Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0
Harvardova univerzita. Foto: Wikimedia Commons CC BY-SA 3.0

Pandemie vyhnala studenty z aul a odkázala je při výuce na videohovory. Nyní možná bude muset část z nich zemi kvůli koronaviru opustit. Americké školství je přitom na zahraničních studentech do velké míry závislé. Harvard a MIT už vládu zažalovaly.

Zahraniční studenti se často chystají roky na přijetí na americkou univerzitu. Těm, kterým se to v posledních letech povedlo, letos na jaře nabourala univerzitní život nákaza covid-19.

A teď kvůli ní budou muset Spojené státy dokonce opustit.

Americká imigrační služba ICE tento týden vydala zprávu, že studenti, kteří studují pouze online, se budou muset vrátit do svých domovských zemí, jinak jim bude hrozit deportace.

Před pandemií studenti online kurzů, kteří nemuseli být fyzicky přítomni při výuce, nedostávali studijní víza. Během šíření koronaviru ale doposud platila výjimka, která umožňovala, aby studenti zůstávali v zemi, přestože jejich univerzita pozastavila výuku v učebnách, aby zabránila šíření nákazy.

S tím je ale pro zimní semestr konec. Tento krok se zřejmě dotkne tisíců lidí na amerických univerzitách.

Podle vyjádření imigrační služby nebudou americké úřady vydávat víza studentům, které v zimním semestru čeká online výuka, ani jim nebude umožňován vstup do země.

Jak rychle začne být nové opatření vymáháno, v tuto chvíli není jasné. Situace je nepřehledná i pro samotné vysoké školy a studenty.

Budova knihovny Harvardovy univerzity v Bostonu. Foto: Pascal Bernardon, Unsplash

Česká studentka: „Naštvání a nejistota“

„Zdá se,

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Školství

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější