Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Americký týdeník: Proč je důležité, že Maxwellovou zatkli právě teď

Prozatímní hlavní státní zástupkyně Audrey Straussová oznámila zatčení Ghislaine Maxwellové a obvinění ze šesti trestných činů, za něž jí hrozí až 35 let vězení. Foto: John Minchillo, AP/ČTK
Prozatímní hlavní státní zástupkyně Audrey Straussová oznámila zatčení Ghislaine Maxwellové a obvinění ze šesti trestných činů, za něž jí hrozí až 35 let vězení. Foto: John Minchillo, AP/ČTK

Na dvacet agentů FBI ukončilo roční skrývání Ghislaine Maxwellové v utajené americké rezidenci uprostřed lesů, ale to hlavní zúčtování s její minulostí teprve začne. A americká vláda ze země deportuje ty zahraniční studenty, kteří by studovali jen online. Je možné, že i takový Harvard půjde studovat z Česka, píše ve svém seriálu Jana Ciglerová.

„ŠKOLY MUSEJÍ NA PODZIM OTEVŘÍT!!!“ zvolal včera v noci prezident Trump a dal tím najevo, kde v problému otevření škol za pandemie stojí.

Američané vstupují do posledního měsíce před začátkem školního roku, který tam ve většině států začíná v druhé polovině srpna. To, jestli děti půjdou do školy, je zcela rozhodující pro další chod země a do značné míry na tom závisí stav americké ekonomiky. Pokud nebudou mít rodiče kam dát děti, nebudou moct jít do práce vydělávat dolary.

Jenže spusťte v klidu vyučování a provoz škol, když místo toho, aby počet zjištěných případů koronaviru klesal jako v Evropě, v USA stabilně roste, a spolu s ním i počty hospitalizovaných, včetně pacientů na jednotkách intenzivní péče, a v některých státech i mrtvých.

Státy znovu zavírají restaurace i fitness centra, někde zavádějí povinné roušky, pláže byly na mnoha místech za Dne nezávislosti 4. července zavřené. Školský úřad státu Florida, který v neděli překonal newyorský rekord v počtu dosud zjištěných nákaz, na prezidentovu výzvu reagoval okamžitě a všem školám na Floridě, soukromým, charterovým i státním, prostě obnovu výuky od srpna nařídil.

Některé školy už ale avizovaly, že fyzickou výuku neobnoví, protože je to příliš riskantní. Jak moc, to ukazuje případ University of Washington, která vyučuje čistě online už od března, přesto tam

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Americký týdeník

USA

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější