Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Petice s více než milionem podpisů žádá hlavu šéfa WHO. Ke kritice práce organizace se připojilo i Česko

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace OSN (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: ČTK/AP
Generální ředitel Světové zdravotnické organizace OSN (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: ČTK/AP

Město míru, jak se Ženevě, světové scéně pro multilaterální diplomacii přezdívá, prožívá horké chvíle na diplomatické půdě. Peněženka Spojených států se zavřela a do kasy Světové zdravotnické organizace OSN nepřitékají štědré dobrovolné příspěvky. WHO je terčem kritiky za nezvládnutý začátek pandemie a podbízení se Číně. Ke kritice a plánu kroky WHO prověřit se připojila i Česká republika. Americký prezident rovnou hrozí vystoupením z organizace.

Kdo stojí za selháním při nedostatečném informovaní o postupující pandemii covid-19, by ale měla odhalit plánovaná nezávislá studie hodnotící kroky a výkon WHO. Detaily jejího provedení ani konkrétní časová lhůta však nebyly zveřejněny.

Na to se ovšem nechce čekat více než milionu signatářů petice, která žádá okamžité odstoupení Tedrose Ghebreyesuse z čela Světové zdravotnické organizace a viní ho z podcenění koronaviru a zpolitizování organizace. „Věříme, že WHO by měla vystupovat politicky neutrálně,“ dodávají rozhněvaní autoři v mnohojazyčné petici v narážce na obvinění, že Tedros se v počátcích pandemie slepě spoléhal na údaje poskytované čínskou komunistickou vládou.

Svého šéfa podle informací Deníku N kritizují i 

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko, Svět

V tomto okamžiku nejčtenější