Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Moje knihy roku – Jana Ustohalová. Redaktoři Deníku N vybírají nejlepší knihy, které letos četli

Konec roku dává šanci ke čtenářským ohlédnutím i knižním dárkům. Ilustrační foto: Pixabay
Konec roku dává šanci ke čtenářským ohlédnutím i knižním dárkům. Ilustrační foto: Pixabay

Konec roku je příležitostí k ohlédnutí za čtenářskými zážitky i ke knižním tipům pro ostatní. Redakce Deníku N pro vás na každý adventní den připravila tipy od našich redaktorů a redaktorek.

Mám jeden nešvar. Pokud mě kniha nezaujme, prostě ji nedočtu a odložím. Takových knih mám hned vedle postele velkou kupu. Možná je to taky proto, že s věkem jsem náročnější a nechci zbytečně utrácet svůj čím dál drahocennější čas. Takže v té nedočtené kupě skončili mnozí populární autoři bestsellerů, které mi přišly banální nebo rozvláčné, protože si mě nedokázaly coby čtenáře připoutat. Jako novinářka miluju příběhy, protože novinařina je vlastně jen další variace na vyprávění historek u pravěkého ohně, plných emocí, poučení, zábavy či smutku. Když totiž slyšíte příběhy třeba o omylech či chybách těch druhých, nemusíte je opakovat vy sami.

V poslední době mě nejvíc zaujaly tři příběhy z různých konců světa. A kromě toho taky mnoho jiných, ze kterých bylo těžké vybírat, přesto jsem se o to pokusila.

Petra Dvořáková: Dědina

Už po pár řádcích vám přijdou ty postavy povědomé. Jako byste se znovu ocitli na vesnici, kam jste jezdili za babičkou na prázdniny, když jste byli děti. Právě to inspirovalo zkušenou autorku Dvořákovou k napsání Dědiny. Fascinuje vás, jak dokáže rozehrát na příbězích obyčejných lidí něco, co znáte taky: dobráckého souseda, dříče, který miluje svoji rodinu a pomáhá sousedům. Jenže se jednou opije s rozvedenou paní od vedle a vyspí se s ní.

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Knihy roku 2018

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější