Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Notes: Vlakem do „Jugošky“, spor o matraci a start „fájvdží“ sítě

Ilustrační foto: Deník N
Ilustrační foto: Deník N

Dnešní Notes sepsala Barbora Němcová.

Kolik stojí smrt? A kolik stojí smrt před televizními kamerami? V zápalu honu za co nejatraktivnějšími záběry jsou mnozí novináři ochotni „připlatit si“ třeba za útok na vojenský konvoj i vesnici plnou civilistů. Tálibové exkluzivní záběry Rusům nabízeli za 20 tisíc dolarů. A to dopředu před akcí. Ti nabídku odmítli. O pár dní později se jim ale jejich čínští kolegové pochlubili atraktivními záběry přímo z ostřelování konvoje koaličních vojsk. Takže asi šrajtofli vytáhli. A někdy je vraždění dokonce i zadarmo. Někdejší válečná zpravodajka Petra Procházková popisuje osobní zkušenosti své i kolegů.

V Praze a Kolíně dnes startuje 5G síť, slibuje rychlejší internet. Používat ji budou moci všichni zákazníci O2 za symbolický příplatek jedné koruny ke svému tarifu. Mají-li ovšem telefon, který dovede s 5G pracovat. K čemu je vlastně síť dobrá, proč se zavádí nová mobilní technologie? Proč z ní někteří mají obavy? A odkud se vůbec vzalo označení 5G, tedy „pátá generace“? Odpovědi přináší ve svém článku Petr Koubský.

Oběma tématům se věnuje i dnešní podcast Studio N.

Nebojácná matka se rozhodla zažalovat nemocnici za to, že jí bránila být s jejím pětitýdenním dítětem. Podle žaloby nemocnice nerespektovala právo dítěte na nepřetržitou přítomnost jeho zákonného zástupce. Nemocnice se ale brání. Podle ní matka rušila klid ostatních pacientů a nedbala pokynů zdravotnického personálu. „Ale zejména na oddělení s přísným hygienickým a provozním režimem donesla a vybalila matraci, na které chtěla přespat na zemi vedle lůžka,“ uvádí nemocnice. To matka popírá a tvrdí, že chtěla noci (i dny) přečkat na židli. Jak „spor o matraci“, který je zřejmě první tohoto druhu v Česku, dopadne, se teprve uvidí.

„Nemůžu mlčet, bylo to spontánní,“ vysvětluje ministryně spravedlnosti Marie Benešová, proč přinesla na vládu dokument hájící premiéra Andreje Babiše před Evropou. Podle ní je totiž prohlášení europoslanců nejen v rozporu s presumpcí neviny, ale navíc zasahuje do trestního řízení. „A učinila bych tak i v každém jiném případě,“ dodala. Škoda, že žádný jiný takový případ není, dodávám já.

Věděli jste, kdy a kde byl vyroben první sýr? A víte, v jaké písni zpívají o sýru Werich s Voskovcem? První legendy spojují sýry s nomádstvím a životem v sedle, ale dnes se alespoň s tvrdými sýry asociuje naopak usedlost, dlouhodobý řád a stabilita. Malé literárně-kulturní dějiny sýra přináší Jan Lukavec.

Neobvyklý „tah Jindrákem“ předvedla dvojka Zeman a Babiš. Šéf hradního zahraničního odboru, muž s pověstí schopného a loajálního diplomatického „řemeslníka“, totiž začal naplno působit jako poradce i u premiéra na Úřadu vlády. Takové propojení mezi premiérovou a prezidentovou diplomacií je v české politice bezprecedentní. Co stvoření „superdiplomata“ může přinést a co za ním stojí, popisuje Tereza Šídlová.

Jedna země, jeden systém. Čínský parlament schválil nový bezpečnostní zákon pro Hongkong teprve včera, už dnes se ale hongkongská policie stihla pochlubit, že na jeho základě zadržela prvního člověka. Muž skončil v rukách policie kvůli transparentu s nápisem „hongkongská nezávislost“. Místní aktivisté se proto bojí o svou budoucnost a rozpouští opoziční organizace. Více o situaci ve Voňavém přístavu (překlad z čínštiny, pozn. red.) píše Kirill Ščeblykin.

Zítřejší titulní strana tištěného Deníku N

Krátké zprávy

Po koronavirové krizi se konečně otevřou nevěstince v Rakousku a Nizozemsku. Klient i pracovnice ovšem musí dodržovat hygienická opatření. Povinný rozestup (naštěstí?!) ale dodržovat nemusejí.

Dobro došli! Vlak RegioJetu včera odjel z Prahy a dnes dojel s turisty do chorvatské Rijeky. Na cestu se vydala kromě dálekchtivých turistů i řada reportérů a novinářů, kteří čtenářům zprostředkovali zážitek z 15hodinové cesty vlakem k moři. Dozvěděli jsme se tak, že na palubě bylo k mání dva tisíce piv, suši a některé části vozů připomínaly Project X. Reportáže o noční jízdě si můžete přečíst tady, tady nebo tady v New York Times.

A když konkurent RegioJetu LeoExpress viděl, jaký úspěch cesta k moři sklízí, nezahálel a rozhodl se, že do „Jugošky“ začne jezdit taky. Na pravidelné jízdy začne vypravovat autobusy od 10. července. Reportáže z jízdy nočním busem již brzy.

Hospodaření státu skončilo v polovině roku deficitem ve výši 195,2 miliardy korun. Je to nejhorší výsledek v historii Česka. Konečně je líp.

S Putinem na věčné časy! Ruská Ústřední volební komise začala sčítat hlasy a zveřejňovat předběžné výsledky plebiscitu, ačkoliv hlasování o změnách ústavy v západních částech země stále probíhá. Kdo by taky čekal na konec voleb?! Podle prvních údajů 75 procent voličů reformu ústavy, která Putinovi umožní vládnout až do roku 2036, schválilo.

Notes

Nezařazené

V tomto okamžiku nejčtenější