Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Česká aplikace umí z obýváku kopnout penaltu třeba na Neuera. Panenkův dloubák se teprve naučí

Liberecký brankář Filip Nguyen si jako jeden z ligových brankářů vyzkoušel chytat penalty proti hráčům za displejem. Foto: Live Penalty
Liberecký brankář Filip Nguyen si jako jeden z ligových brankářů vyzkoušel chytat penalty proti hráčům za displejem. Foto: Live Penalty

Virtuální realita se čím dál více prosazuje i ve sportu. Velké kluby třeba začaly investovat do svých esportových sekcí. Český startup se rozhodl trend posunout ještě o kus dále tím, že spojí digitální svět se skutečností v reálném čase.

Český startup už dva roky vyvíjí aplikaci pro chytré telefony Live Penalty, díky které si pomocí dotykové obrazovky můžete vystřelit penaltu na opravdového Manuela Neuera nebo jinou brankářskou hvězdu současného fotbalu. Navíc Neuer na vaši střelu zareaguje v tentýž moment, kdy svůj prst stáhnete z displeje telefonu třeba na druhém konci světa.

Jak to všechno funguje, jsem se zajel podívat do staré továrny ve Vysočanech, ve které už proběhly živé přenosy z penaltových vyřazovacích soubojů třeba proti Přemyslu Kovářovi ze Slavie, Filipu Nguyenovi z Liberce nebo Ondřeji Kočímu z Příbrami.

V bývalém průmyslovém areálu mě vítá šéf týmu Pavel Kacerle, kterého následuji po kovovém schodišti do nejvyššího patra bývalé továrny. „Vždy když sem vedeme ligové brankáře, trochu se diví,“ směje se Kacerle, který ještě před nedávnem pracoval pro Marvel Studios v Hollywoodu.

„Dělali jsme tam právě projekty, kdy jsme propojovali digitální svět s tím reálným,“ vysvětluje Kacerle, který mimo jiné pracoval na vizuálních efektech pro filmy jako Iron Man nebo Avengers. „Sportuju a fotbal sleduju odmala, ale až díky projektu Live Penalty jsem začal fotbalem více žít,“ dodává Kacerle.

Rodák z Plzně otevírá dveře do obrovské místnosti, na jejímž druhém konci stojí fotbalová branka na umělé trávě a před ní přesně jedenáct metrů velká černá

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Sport

V tomto okamžiku nejčtenější