Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Šéfka telekomunikačního úřadu si může zásadně polepšit. Má více práce, tvrdí ministerstvo

Předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková. Zdroj: ctu.cz
Předsedkyně Rady Českého telekomunikačního úřadu Hana Továrková. Zdroj: ctu.cz

Předsedkyni Rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Haně Továrkové má výrazně vzrůst plat. Dostane se tak na úroveň prezidenta Národního kontrolního úřadu (NKÚ). Továrková krátce po zvolení řadovou radní letos v čele úřadu vystřídala Jaromíra Nováka. Ten odstoupil kvůli politickým tlakům a zásahům ministerstva průmyslu do připravované aukce pro sítě 5G.

Návrh na zvýšení platu šéfky ČTÚ i řadových radních se objevil v pracovní verzi zákona o elektronických komunikacích.

„Stávající model odměňování je z roku 2005, neodpovídá současnému záběru povinností a činností ČTÚ včetně významně větších společenských požadavků a rychlému technologickému vývoji a potřebám obyvatel v oblasti telekomunikací. Nové nastavení reaguje na současný stav a má posílit nezávislost regulačního úřadu,“ obhajuje změnu David Hluštík z tiskového oddělení ministerstva průmyslu a obchodu, pod nějž regulátor spadá.

Na dotazy s odůvodněním dovolených telekomunikační úřad neodpověděl, na SMS Deníku N neodepsala ani Továrková. Nikdo z nich zároveň neodpověděl na otázku, kdo zvýšení platu inicioval. Model odměňování se sice 15 let nezměnil, platy se ale valorizovaly.

Předsedkyně Rady má mít podle návrhu nárok na plat a další formy odměny ve stejném objemu jako prezident Nejvyššího kontrolního úřadu. Jeho plat se nyní podle zákona pohybuje kolem

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Ekonomika

V tomto okamžiku nejčtenější