Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Češi jsou v pohodě. Čísla kolem koronaviru tak docela ne

Do Česka se vrací normální život. Foto: PxHere
Do Česka se vrací normální život. Foto: PxHere

Můžeme na fotbal, na pivo a do Chorvatska. Základní potřeby jsou tedy uspokojeny a zdá se, že koronavirová krize je za námi. Možná by s tím nesouhlasili v Karviné, ale ta je někde daleko. Je dobrý nápad takhle uvažovat?

Paradox prevence spočívá v tom, že čím účinnější je, tím zbytečnější se zdá být ze zpětného pohledu. České republice se covid-19, jak to dnes vypadá, téměř vyhnul. Podle oficiálních statistik zemřelo dosud 350 lidí. Potvrzených případů bylo kolem 11 500, velká část z nich je vyléčená. To nás řadí mezi nejméně postižené země Evropy.

Co z toho vyplývá? Že jsme epidemii skvěle zvládli, anebo naopak, že velmi náročná a drahá opatření byla zbytečná?

Nejspíš chtěli ještě pár měsíců žít

Právníci Vendula a David Záhumenští na svém blogu formulují ten druhý názor s otevřeností a tvrdostí, která jde asi za hranice průměrného kritického názoru, v něčem jej však jistě vystihuje: „Jaké pandemie, prosím vás? Ano, víme, že média přinášela jedno drama za druhým, ano, víme, že ve Švédsku umřelo několik tisíc lidí nad 80 nebo i 90 let a že v německé statistice koronavirových obětí figurují i století. Ano, je nám jasné, že lidé neuvěřitelně lpí na životech, že je tato touha hnacím motorem nás, lidských bytostí, a že nejspíš i lidé z LDN chtěli ještě pár měsíců žít. Ano, je hrozné, v jakých podmínkách se odehrává péče o staré. V domově nechce skončit nikdo. Dobře. Pořád nám ale chybí jasné pojmenování toho, co se doopravdy stalo a děje. Pořád postrádáme cost benefit analýzu, po které prahneme už řadu měsíců. Záchrana holých životů fakt není a nesmí být jediným kritériem. Samozřejmě že umřeli i lidé, kteří sice měli velmi vážné nemoci, ale třeba by skutečně ještě pár let žili. Třeba. Možná. Asi. V USA jsou aktuálně na 105 % předpokládaných úmrtí. To nevypadá jako drama.“ (Manželé Záhumenští provozují v podobném duchu svou obsáhlejší webovou stránku Stav bez nouze, kde kritizují vládu za preventivní opatření.)

Podobného názoru je řada

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Koronavirus

Česko, Věda

V tomto okamžiku nejčtenější