Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

V současné Americe máte někdy problém vnímat novinové titulky jako realitu, říká Pulitzerem oceněný spisovatel Colson Whitehead

Foto N Gabriel Kuchta
Foto N Gabriel Kuchta

Nakladatelství Jota vydalo nedávno pozoruhodnou novinku – román Podzemní železnice, který v loňském roce získal nejprestižnější ocenění: Pulitzerovu cenu za beletrii. Autor knihy Colson Whitehead byl v uplynulém víkendu hostem na Prague Writers Festivalu a my jsme této příležitosti využili k rozhovoru. (Aktuální info: 4. května 2020 získal tento autor druhou Pulitzerovu cenu za román The Nickel Boys.)

Román vypráví o mladé dívce Coře narozené na plantáži otroků v Americe ještě před občanskou válkou, která otrokářství učinila přítrž. První kapitoly líčí hrůzy, jimž museli otroci v Americe čelit: nekonečná práce, mučení, znásilňování, zabíjení jen tak pro zábavu. Nechce se ani věřit, že před pouhými sto padesáti lety k něčemu takovému docházelo v civilizované zemi, jež byla pro Evropu vzorem. Coře se podaří z plantáže uprchnout a podniká napínavou cestu alternativní Amerikou, kde v každém státě platí jiný přístup k černým otrokům a kde je možné cestovat načerno z jednoho státu do druhého systémem podzemních železnic, vybudovaných otroky prchajícími za svobodou.

V Podzemní železnici řešíte téma, které je závažnou součástí americké historie. Celý děj je ale posazen do alternativní Ameriky. Neměl jste obavu, že ten posun k fantastičnu zbourá serióznost poselství?

Pro Američany je téma otroctví skoro posvátné. Pro mě bylo podstatné, že prostředí koloniální Georgie je maximálně realistické. Potřeboval jsem si být jist, že reálie budou věrné, než se pustím do vymýšlení fantastických ozvláštnění toho příběhu.

Někdy není rozdíl mezi fantastičnem a realitou tak velký. Kdybyste napsal někdy v 80. letech minulého století román o prezidentovi USA černé pleti, byla by to čistá sci-fi…

Ne sci-fi, spíš bych dokonce řekl fantasy! Ale tím to nekončí. Podívejte se na Donalda Trumpa. To je přece postava ze satirické prózy. Realitní kejklíř, který se stane celebritou. Totálně nevzdělaný, misogyn, rasista – a stane se prezidentem USA. To je přece neuvěřitelně fantastická látka. Cokoliv, co denně dělá, daleko předčí jakoukoliv satiru, kterou byste o něm chtěli napsat. V současné Americe máte někdy problém vnímat novinové titulky jako realitu, jako něco, co se doopravdy děje.

Jak dlouho jste na románu pracoval?

Nápad přišel někdy v roce 2000. Pro ilegální přepravu otroků z amerického jihu na sever se používal termín „podzemní železnice“. Nebyl jsem jediný, koho při prvním poslechu toho sousloví napadlo, že ten vlak jede skutečně pod zemí, jako nějaké metro. Přitom děj je zasazen zhruba do roku 1850. Z toho jsem vycházel – co kdyby tam skutečně fungoval nějaký systém podzemních tratí? Samotné psaní začalo někdy v roce 2014, kdy jsem si ověřoval, jakou jazykovou rovinu mám na vyprávění nasadit. Ta kniha se mi nepsala snadno.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější