Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Babišovy plány o modernizaci Česka byly chiméra už před koronavirem, hodnotí dva roky vládnutí politolog Kopeček

Předsedové hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Foto: ČTK
Předsedové hnutí ANO, ČSSD a KSČM. Foto: ČTK

Kabinet Andreje Babiše za sebou má přesně dva roky vládnutí. I přes různé třenice zatím zůstává poměrně stabilní. „Představa kompetentního vládnutí, se kterou vyhrál Andrej Babiš volby v roce 2017 a v podstatě i volby v roce 2013, se v praxi realizuje jen ve velmi malém rozsahu,“ hodnotí Lubomír Kopeček, profesor politologie z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity.

Jak hodnotíte vládní spolupráci v jejím druhém roce?

Když si vezmu poslední rok, všechno přebila koronavirová krize jako téma číslo jedna. Před ní vláda nepodnikala žádné zásadní kroky a chovala se, jako by byla před koncem funkčního období. To bylo dost neobvyklé. S příchodem koronaviru najednou musela řešit z hlediska zdravotnického i ekonomického něco, co tady předtím nebylo. Nečekaně se tak ocitla před bezprecedentními výzvami.

Jak si s nimi poradila?

V širším kontextu Evropy Česko nedopadlo po zdravotnické stránce špatně. Především díky tomu, že se opatření udělala brzo. To veřejnost ocenila. Česká republika tak z krize vyšla jako země s relativně nízkým počtem obětí a dokázala ji po zdravotnické stránce zvládnout, byť ne zcela optimálně.

Přečtěte si také

Babišova rodinná firma v akci. Co nám řekla koronakrize o vládě expertů

Chyběl například zdravotnický materiál.

Některé problémy vnímání vlády nepomohly. Ale když se to vezme celkově, nezdá se, že by většina veřejnosti byla s postupem vlády a řešením situace nespokojená. V tomto směru byla vláda úspěšná. Těžko tady lze dát skvělou známku, ale na běžné školní stupnici bych ji hodnotil

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější