Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Proč v Číně rozbíjejí rakve? Pohřební reforma jako dědictví doby, kdy na hřbitovech hodovala prasata

Obchod s pohřebními dekoracemi ve městě Pching-jao, duben 2006. Foto: McKay Savage, Wikimedia CC-BY-2.0
Obchod s pohřebními dekoracemi ve městě Pching-jao, duben 2006. Foto: McKay Savage, Wikimedia CC-BY-2.0

Čínským venkovem se šíří vlna násilí. Pachateli jsou státní úředníci a počet obětí se šplhá do tisíců, přičemž málokterá přežije. A nejspíš bude ještě hůř. Řeč je – v mírné nadsázce – o rakvích. Čínská moc je teď nebývalou měrou likviduje, přestože nejsou její, a lidem, kterým je zabavuje, ničí naději i tradice. Proč taková nevraživost vůči obyčejné rakvi? Každá reforma má totiž svoji odvrácenou tvář – a pro Čínu to platí dvojnásob.

Liou Ču-ťiang to za rodinou nemá zrovna blízko. V přístavu Kanton na samém jihu Číny, kde teď žije, ho od rodného okresu Ťi-šuej v provincii Ťiang-su dělí přes 600 kilometrů. Nedávno si však potvrdil, že existují jisté věci, co tuhle trasu zvládnou proklatě rychle. Například video zveřejněné na sociální síti. Anebo policie, když se žene v jeho patách.

Bylo 14. září, když Liou Ču-ťiang na čínské mikroblogové síti Sina Weibo nasdílel dramatické záběry: zachycovaly úředníky ve střetu s vesničanem, kterému z domu proti jeho vůli odnášeli rakev. Video se na Liouově účtu dlouho neohřálo. Ještě ten samý den, vlastně za pouhých pár minut, padlo za oběť cenzurním filtrům a zmizelo.

O několik dní později zmizel i Liou Ču-ťiang. Ne že by se po něm úplně slehla zem, to ne. Ale Liou by rád, aby si to aspoň na chvíli mysleli policisté, jimž se snaží ztratit z očí. „Večer mi zavolali, že prý jsou v Kantonu a že se se mnou chtějí potkat. Hrozně mě to vystrašilo,“ svěřil se později reportérovi Radio Free Asia.  

https://twitter.com/niubi/status/1042771347464568832

Ťišuejská policie už Liouovi předtím stihla pohrozit. Od výboru jeho rodné vesnice si na něj vyžádali telefon a oznámili mu, že jim jeho příspěvek na Weibo působí pěkné nepříjemnosti. A ať ho prý smaže, jestli „chce dál žít v klidu“. Liou o žádné potíže nestál, a tak svůj komentář, který filtru cenzury na rozdíl od videa unikl, smazal.

Jenže „klidu“ se nedočkal. Následoval další telefonát od policie, která tentokrát vyzvídala, kde Liou k videu přišel a kde bylo natočeno. Liou řekl, že na záznam narazil na skupinovém chatu, a doufal, že tím policii uspokojí. Rozhodně nečekal, že se za ním vypraví až do Kantonu.

Pryč s přežitou tradicí!

Snad se může zdát divné, jaký poprask dokáže vyvolat obyčejná rakev. Ale jak už jste možná slyšeli, v Číně se o tyto poslední příbytky lidského těla vede vleklá válka. Na jedné straně barikády stojí obyvatelé čínského venkova, kteří v souladu s čínskou pohřební tradicí léta šetří peníze, aby si na stará kolena mohli zakoupit kvalitní rakev a uschovat ji doma, dokud nedojde užitku. Na straně druhé bojuje čínská vláda, která by pohřbívání do země ráda vymýtila a nahradila úspornější kremací.

Argumentuje přitom nedostatkem zemědělské půdy: každý kousek země, v níž leží mrtvý člověk, je zemí, která nesytí ty živé.

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Čína

Svět

V tomto okamžiku nejčtenější