Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Sundat Koněva byla ubohost. Senátoři chtějí Číně ukázat, zač je toho loket, říká Hamáček

Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Ministr vnitra Jan Hamáček. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Sociální demokracie by podle předsedy Jana Hamáčka považovala za úspěch, kdyby dosáhla v senátních volbách výsledků, které jí věští průzkumy veřejného mínění – tedy kolem šesti až osmi procent. Nově volební strategii strany řídí „lánský pučista“ Michal Hašek. „Žádné výhrady jsem nezaznamenal. Michal odvádí stoprocentní práci,“ říká v rozhovoru pro Deník N Hamáček.

V sobotu jste měli v hradecké Střelnici setkání vedení strany. Moderoval ho někdejší hejtman a současný volební manažer ČSSD Michal Hašek, který byl do funkce jmenován tuším před dvěma měsíci. Co se mu od té doby povedlo?

To je interní věc sociální demokracie. S jeho dosavadním působením jsem naprosto spokojen.

Ale vaše oznámení, že funkci bude vykonávat on, vyvolalo velké kontroverze.

Velké kontroverze to vyvolalo v mediálním prostředí, nikoli v sociální demokracii.

To bych rozporovala. Velký problém s ním měli senátoři Milan Štěch nebo Jiří Dienstbier, kteří letos obhajují mandát.

Pro mě je důležité, že Michal Hašek velice rychle připravil volební projekt. Předsednictvo ho schválilo a žádné výhrady jsem nezaznamenal. Michal odvádí stoprocentní práci. Ale znovu říkám, že je to manažerská, nikoli politická funkce.

Před pár týdny jste přišli o hejtmana Plzeňského kraje Josefa Bernarda, který bude na podzim kandidovat za hnutí Starostové a nezávislí. Vy jste následně prohlásil, že o jeho dohodě se STAN se mluvilo už před rokem. Když jste tyto informace měl, proč jste s ním nepromluvil?

Proč bych někomu bránil, aby odešel? Věděl jsem, že je rozhodnutý odejít. Poté probíhala – z mého pohledu nedůstojná – šaráda. Věděl jsem, že nemá smysl ho přesvědčovat, protože dohoda mezi nimi padla.

Někdejší plzeňský hejtman Josef Bernard. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Přišli jste o velice úspěšného hejtmana. Nedalo se to řešit dohodou?

Nedalo, protože on se rozhodl a já jsem už před rokem na sto procent věděl, že dohoda mezi nimi padla. Možná je to otázka na pana Bernarda, proč nás rok držel

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější