Deník N

„Bylo to za hranou.“ Veselý z Rady ČT urážel novinářku, jeho výroky chce řešit i poslanec ANO

Moderátor televize XTV a Českého rozhlasu Lubomír Xaver Veselý. Foto: ČRo
Moderátor televize XTV a Českého rozhlasu Lubomír Xaver Veselý. Foto: ČRo

Vulgarity na adresu novinářky Johany Hovorkové z úst radního České televize Lubomíra Xavera Veselého budou mít dohru. Poslanec hnutí ANO Martin Kolovratník je chce řešit na jednání volebního výboru – stejně jako předchozí vyjádření dalšího člena Rady Zdeňka Šarapatky. Jejich vystupování je podle něj „za hranou“.

„Nadnesu to a budeme o tom s kolegy mluvit,“ nastínil svůj postup poslanec, člen volebního výboru a současně předseda volební komise.

Moderátor Českého rozhlasu a od konce května i radní České televize Lubomír Veselý výrok pronesl na svém YouTube kanálu. V současnosti je jeho obsah pouze pro předplatitele.

Prohlásil, že novinářka Hovorková mu ve svém komentáři manipulativně a lživě podstrkuje věty do úst. Několikrát ji ve videu označil za „lhářku“ a jednou za „svini“. Server Forum24, kde Hovorková působí, pak označil za „dementní čtyřlístek pro dospělé lidi“. Současně ve videu kritizoval to, že Hovorková jezdí debatovat s dětmi na gymnázium v Jičíně.

„Až uslyšíte, že vaše dítě ve škole bude mít přednášku nebo besedu s Johanou Hovorkovou, tak tam jděte a žeňte ji svinským krokem. Protože tyhle zrůdy nemají co vyprávět a nemají děckám co nafukovat hlavu,“ řekl Veselý. Za svá slova se pak v neděli na Facebooku omluvil.

Odvolání Veselého z Rady České televize už navrhl Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu, který se tento týden obrátil na poslance volebního výboru, informoval server Hlídací pes.

Znovu na stole výboru

Na svém posledním zasedání přitom výbor řešil podobnou záležitost. Poslankyně ANO Barbora Kořanová navrhla odvolat dalšího radního ČT Zdeňka Šarapatku kvůli tomu, že na sociální síti zveřejnil společnou fotografii prezidenta Miloše Zemana a zesnulého šéfa Senátu Jaroslava Kubery s popiskem „Smrt je popleta: dobří odcházejí…“.

K projednání bodu ale Kořanová nesehnala dost hlasů. Chyběli totiž i její straničtí kolegové včetně Kolovratníka. Podle něj přitom „ohrožují důstojnost“

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější