Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Kojenecké ústavy mohou skončit, poslanecký návrh podporují i ministerstva. Chybí ale pěstouni

Česká péče o ohrožené děti dodnes stojí na socialistických základech. Ilustrace: Petr Polák
Česká péče o ohrožené děti dodnes stojí na socialistických základech. Ilustrace: Petr Polák

Česko je poslední zemí v Evropské unii, která ještě má kojenecké ústavy pro děti do tří let. Ministerstvo zdravotnictví nyní chystá novelu, která je má zrušit, a podobný návrh vznikl i ve Sněmovně. V případě zrušení ústavů by děti do tří let, o které se rodiče nemohou nebo nechtějí postarat, skončily u pěstounů. Těch ale stále není dostatek.

Kojenecké ústavy se zavázala už před deseti lety zrušit vláda Petra Nečase, nepodařilo se to ale dosud. V ústavech tak nadále tráví první roky života stovky dětí.

Nyní vznikl návrh, který má tuto praxi ukončit. „Máme připravenou poslaneckou novelu. Byli jsme to vypořádat na ministerstvu práce a sociálních věcí, které nám dalo stoprocentní podporu. Na ministerstvu zdravotnictví nám řekli, že sami chtějí ten zákon změnit, a náš návrh si vzali jako inspiraci. Politicky by bylo nejlepší, kdyby to byl ministerský návrh, v němž by byly zapracované naše připomínky,“ shrnul pro Deník N poslanec ANO Aleš Juchelka.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Klára Doláková Deníku N potvrdila, že se resort chystá předložit novelu, která bude obsahovat také změny v oblasti domovů pro děti do tří let věku.

Juchelka podotýká, že kdyby resort s návrhem nepřišel do konce června

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější