Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Památník Ležáky zasáhla povodeň a pak i vlna solidarity. Další velkou vodu hráz rybníka nemusí vydržet

Ležáky na Chrudimsku. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N
Ležáky na Chrudimsku. Foto: Ludvík Hradilek, Deník N

Podruhé za posledních sedm let zasáhla památník v Ležákách na Chrudimsku, vyhlazených v roce 1942 nacisty, povodeň. Tentokrát jen několik dní před pravidelným pietním aktem, který se koná 24. června. Pracovníkům památníku se podařilo následky záplavy odklidit, oceňují také solidaritu lidí, kteří okamžitě nabídli pomoc. Ukazuje to, že Ležáky už nejsou tak pozapomenuté, jak bývaly.

Ležácký památník se rozprostírá na louce po obou stranách silnice: jsou tu žulové pomníky s průhledy ve tvaru kříže, hned u silnice je pomník se jmény lidí zavražděných za heydrichiády: Boháč Břetislav, Boháč Josef, Boháčová Marie…

Louku, která se od rybníka táhne do kopce, protíná stále rozvodněný a kalný potok. Nedělní záplavu tu připomíná už jen slehlá tráva a několik ztrouchnivělých větví natahaných na hromadu a čekajících na odvezení. Jinak klidným místem se rozléhá rachot sekaček údržbářů, kteří se starají o trávník. Několik osamělých návštěvníků přišlo posedět na lavičku k rybníku, jehož hladina sahá téměř k úrovni břehů.

Není to poprvé, co ležácký památník zasáhla záplava. „Měli jsme na paměti obrovskou povodeň z roku 2013, která nechala vrstvu bláta na celém pietním území. I na základě tehdejší zkušenosti začali v Ležákách rybník nyní včas upouštět, takže pojal část přívalu vody z potoka,“ popsal pro Deník N Eduard Stehlík, historik a ředitel Památníku Lidice, pod nějž Ležáky spadají.

Přívalový déšť zasáhl Ležáky podle vedoucí památníku Kamily Chvojkové v neděli po poledni. „Místní rybářský svaz sem přijel a jeho členové vypustili stavidla,“ doplňuje Stehlíka. „Voda nesla

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější