Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Po útoku kyselinou přišla o zrak a skoro zemřela, dnes dodává sílu dalším popáleným

Martina Půtová se svou fenou zlatého retrívra Biancou před zámkem Polná. Foto: archiv Martiny Půtové
Martina Půtová se svou fenou zlatého retrívra Biancou před zámkem Polná. Foto: archiv Martiny Půtové

Martině Půtové se v pětadvaceti navždy změnil život. Zhrzený bývalý přítel si na ni v listopadu 2013, tři měsíce po jejich rozchodu, počkal před domem a mladou ženu polil koncentrovanou kyselinou sírovou. Žíravina jí nejen zohavila tvář a způsobila těžké popáleniny na třetině těla, ale také poleptala dýchací cesty a zasáhla téměř celý trávicí trakt. Půtová však v sobě našla motivaci žít a dnes pomáhá lidem s podobným osudem. Nyní za to získala Cenu Olgy Havlové.

Prvních čtrnáct dní po útoku, kdy bojovala o život, si Půtová vůbec nepamatuje. „Muselo to být pro rodiče hrozné. Jen z vyprávění vím, že máma nechtěla brát telefon. Bála se, že jí z plzeňské nemocnice zavolají, že jsem to nepřežila. Co to pro matku musí být, čekat na takovou zprávu,“ popisuje Půtová těžkou dobu.

Později se v nemocnici těšila z každé návštěvy rodičů. „Moc mi pomáhalo, že za mnou chodili. Nebylo pro ně jednoduché tvářit se, že všechno bude dobrý, a uvnitř se bát, jestli to přežiju. Ale zpětně jsem jim za to vděčná. Díky tomu jsem v začátcích nepoznala, jak moc

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Česká inspirace

Pozitivní zprávy

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější