Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Protesty neohrožují Západ, ale bájný „normální svět“. Toho nebude žádná škoda

Hořící auto newyorské policie NYPD v Brooklynu během nepokojů po smrti George Floyda. Foto: Jeenah Moon, Reuters
Hořící auto newyorské policie NYPD v Brooklynu během nepokojů po smrti George Floyda. Foto: Jeenah Moon, Reuters

Komentář Jana Moláčka: Protesty v USA, které se přelily do mnoha zemí, jsou jen další událostí posledních let, jež zavdala příčinu k varováním před koncem Západu. Tyto hlasy mají jedno společné – směšují označení Západ s tím, čemu někteří politici říkají „normální svět“. Tedy značně idealizovanou podobou uspořádání světa i západních společností před nástupem globalizace a emancipačních hnutí v padesátých a šedesátých letech minulého století. To ale není totéž. Západu by byla škoda. Snění o návratu do světa, který v podobě, v níž ho líčí jeho protagonisté, nikdy neexistoval, žádná škoda nebude. Budou-li ho ale bránit tak urputně jako dosud, může bouře odporu nakonec opravdu smést i Západ.

Západ prý už zase končí. Po migrační vlně a green dealu, po úpravě francouzských školních tiskopisů a Istanbulské smlouvě za to tentokrát mohou protesty proti rasismu v USA a debata, která nekličkuje jako zajíc před faktem, že rasismus zůstává zásadním a nevyřešeným problémem nejen americké společnosti.

Není to nic nového. Takový Tomio Okamura používá pro označení kulturního prostoru, jehož je Česká republika součástí, zásadně slovní spojení „dnes již zdegenerovaný neomarxistický takzvaný Západ“ už dlouho. A není sám. Veškeré variace na toto téma mají stejné sdělení – Západ byl opravdovým Západem kdysi dávno, teď už ne.

Všechny tyto hlasy mají ale společnou ještě jednu věc – označují slovem Západ dokonalou antitezi toho, co ve skutečnosti Západ Západem dělá.

Když někdo naříká nad „zánikem západní civilizace“, obvykle se rychle ukáže, že má na mysli značně zromantizovanou podobu jedné západní historické epizody. A sice té, v níž ještě naplno vládla privilegia privilegovaných, diskriminace diskriminovaných však už neměla tak očividnou a brutální podobu, aby privilegovaným narušovala iluzi, že se jim podařilo vytvořit ideální svět.

Bílí heterosexuální muži tak automaticky

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Názor

Komentáře

V tomto okamžiku nejčtenější