Deník N – rozumět lépe světu

Deník N

Galerijní chodec: Když (se) ženy malují, erotika pro náročné a sudetská traumata

Podivné rituály podivné doby na plátnech Jarmily Mitríkové. Foto: Deník N
Podivné rituály podivné doby na plátnech Jarmily Mitríkové. Foto: Deník N

Zejména v době po karanténě chceme upozorňovat na výstavy v českých galeriích, od velkých až po malé a nenápadné. Galerijní chodec vám bude průvodcem a rádcem. Tentokrát se podíváme do jedné větší galerie mimopražské a v Praze do jedné středně velké a druhé opravdu velmi malé. Návštěva galerie je jako bonboniéra. Nikdy nevíte, co v ní najdete.

Salon malby bez mužů

Galerie NTK situovaná do Národní technické knihovny patří pod vedením Milana Mikuláštíka k nejvynalézavějším galerijním prostorům v Praze. Aktuální výstava Salon Tchécoslovaque (29. 5. – 10. 8.) koncepčně navazuje na osm let starou výstavu Současná česká malba. Na obou z nich využil kurátor ironického gesta, když vystavil výhradně tvorbu malířek a zcela opomenul tvůrce mužského pohlaví, aniž přitom tento filtr jakkoliv vyjádřil v názvu či podtitulu. Jde o narovnávání historické nespravedlnosti – před nějakými sto, ale i méně lety by se nikdo nepozastavil, kdyby na výstavě současné české malby nebyla zastoupena jediná žena.

Je to tedy feministické gesto ze strany kurátora, aniž by vystavené práce nutně samy nesly feministická poselství. Současná výstava kromě genderového zlomu překonává ještě zlom národnostní – zastoupeny jsou výtvarnice z Čech i Slovenska.

Když se propletete labyrintem bezpečnostních pásek přetínajících foyer budovy, ocitnete se v překvapivě pestré expozici značného formálního rozpětí. Přízemí dominují rozměrné obrazy Jarmily Mitríkové, kterou z jiných výstav známe jako

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Výtvarné umění

Kultura

V tomto okamžiku nejčtenější