Deník N

Arcibiskupství vyhodilo po 17 letech ředitele gymnázia. Ideologicky teď ve škole přitvrdí, bojí se pedagog

Bývalý ředitel pražského Arcibiskupského gymnázia Richard Mašek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N
Bývalý ředitel pražského Arcibiskupského gymnázia Richard Mašek. Foto: Gabriel Kuchta, Deník N

Arcibiskupství pražské po sedmnácti letech na hodinu odvolalo ředitele svého pražského gymnázia Richarda Maška. Krok obhajuje špatným hospodařením či ztrátou důvěry. Pedagog s tímto zdůvodněním nesouhlasí a obává se, že církev bude v prestižní škole více ovlivňovat výuku genderové problematiky i dalších témat.

Maška zastihl vyhazov z vedení školy na náměstí Míru v nepříjemném čase – přímo uprostřed koronavirové krize. Předznamenala ho mnohá jednání, dopisy a prohlášení obou stran sporu. Zatímco generální vikář Jan Balík mluví o změně koncepce, „chlapském jednání“ a ztrátě důvěry, dnes již bývalý ředitel vypráví poněkud jiný příběh.

„Koncem března, jak byly zavřené školy, jsme měli dohodnuté jednání, které se však netýkalo mé pozice. Přišel jsem jako jediný včas a seděl tam jen pan Balík. Říkal, že je skvělé, že jsem dorazil včas, protože potřebuje probrat jednu věc. Tam mi řekl, že na škole udělají výběrové řízení na ředitele,“ popisuje Mašek.

Podle svých slov se generálního vikáře tázal, co je důvodem tohoto kroku. Jasného vysvětlení se však prý nedočkal. „Já se ptal, jestli je nějaký problém. A pan Balík mi říká, že ne, ale že

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

Česko

V tomto okamžiku nejčtenější