Deník N

Po stopách střelce ze Štrasburku se žene 420 policistů. Pronásledují teroristu, nebo recidivistu na útěku?

Speciální policjení jednotky v ulicích Štrasburku. Foto: Vincent Kessler, Reuters
Speciální policjení jednotky v ulicích Štrasburku. Foto: Vincent Kessler, Reuters

Devětadvacetiletý Chérif C., podezřelý z útoku ve Štrasburku, je chronický recidivista sledovaný tajnou službou jako nebezpečný radikál. Proč tedy francouzské ministerstvo vnitra varuje před ukvapenými závěry?

„Zaslechl jsem střelbu a vypukl zmatek. Rozběhli jsme se… pak jsme uviděli policisty se štíty, roztahovali se, křičeli ‚Z cesty, z cesty!‘, hledali pachatele na útěku.“

Udýchaný muž se skrývá za policejním zátarasem a popisuje novinářům, čeho se před chvílí stal svědkem. Je úterý pozdě večer a na hlavním štrasburském náměstí Kléber lidé přemáhají strach. Hodinky ukazovaly 19.50, když se centrem Štrasburku rozlehly první výstřely. Zbraň držel osamělý muž, který „rozesel strach na třech místech ve městě“, slovy francouzského ministra vnitra Christopha Castanera.

Ozbrojenec v běhu střílel mimo jiné po návštěvnících tradičního vánočního trhu – ten je pod přísným dohledem bezpečnostních složek od prosince 2000, kdy na něj zaútočila buňka Al-Káidy. Veškerá opatření však nezastavila střelce, který zasáhl celkem šestnáct lidí. Tři z nich zemřeli, dalších osm hospitalizovali s vážným zraněním, pět lidí bylo zraněno lehce. (Bilanci obětí už prefektura několikrát bez vysvětlení upravila, je proto možné, že se ještě změní, pozn. red.)

Útočníkovi se v patách hnali policisté i členové speciálních armádních jednotek Sentinelle, kteří se s ním opakovaně dostali do přestřelky, popsal ministr Castanera. Prchajícího muže postřelili do paže – policistům to později řekl taxikář, jemuž se střelec vnutil do auta a díky tomu

Tento článek je exkluzivní obsah pro předplatitele Deníku N.

V tomto okamžiku nejčtenější